07.06.2016 09:34

Iggy Pop w klipie do „American Valhalla”

Muzyk zaprezentował teledysk do utworu ze swojego najnowszego krążka. Jak prezentuje się to wideo?

Iggy Pop w klipie do „American Valhalla”
foto: kadr z wideo

Iggy Pop narobił sporo hałasu. Artysta znienacka zapowiedział wydanie płyty, która była owocem współpracy z frontmanem Queens of the Stone Age. Album „Post Pop Depression” pojawił się na sklepowych półkach 18 marca 2016 roku.

Artyści co rusz prezentowali kolejne kompozycje z tego krążka, jak m.in. „Gardenia”, „Break Into Your Heart” czy „Sunday” przy czym do tego ostatniego powstał teledysk.

Teraz Iggy Pop zaprezentował kolejny klip, tym razem do utworu „American Valhalla”. W teledysku połączono ujęcia przedstawiające artystę, modelkę Ruth Bell oraz kadry z walki bokserskiej z 1963 roku.

Za reżyserię odpowiedzialny jest Jamie-James Medina.

Reżyser tak tłumaczył wykorzystanie ujęć pokazujących walczących sportsmenów w teledysku do singla z płyty „Post Pop Depression”:

"

Uwielbiam Iggy'ego Popa i jestem wielkim fanem boksu. Słuchałem „American Valhalla” i przypomniałem sobie o tej powściągliwej, ale klasycznej walce między Dickiem Tigerem a Genem Fullmerem, która odbyła się w Nigerii w 1963 roku i z jakiegoś powodu znalazłem punkty wspólne... W głosie Iggy'ego jest sporo historii i na jego nowym albumie to zdaje się być tematem - zawodnik czy ocalały, ostatni, który przetrwał. Iggy pamięta, jak oglądał tę walkę, to niesamowite. "

Jak natomiast powstał ten utwór? Wokaliście bardzo zależało na współpracy z Homme i dlatego też Iggy wysłał mu paczkę z esejami o swoim życiu seksualnym oraz wywiadem.

Tytuł „American Valhalla” pojawił się w wyniku konwersacji między artystami dotyczącej Walhalli - w nordyckiej mitologii jest to miejsce, do którego trafiają polegli wojownicy. Według Iggy'ego jest to lepsza wersja od jego odpowiednika w innych kulturach:

"

To spowodowało pojawienie się pytania: Czy istnieje amerykańska Walhalla? Gdzie to jest? Co to jest? - to napisałem do Josha. Po tym spędziłem cały dzień siedząc w moim samochodzie w wiacie pisząc tekst utworu. "

Współpraca Iggy'ego Popa oraz Josha Homme'a długo utrzymywana była w tajemnicy. Artyści rozpoczęli prace nad nowym krążkiem jeszcze w styczniu 2015 roku wraz z Deanem Fertitą znanym z The Dead Weather i Queens of the Stone Age oraz Mattem Heldersem z Arctic Monkeys.

Jak oceniacie teledysk do „American Valhalla”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Iggy Pop