Ile Nirvana dostała za "Nevermind"? Odkryto wcześniej nieznany wywiad Cobaina

Aleksandra Degórska
22.11.2018 12:00
Ile Nirvana dostała za "Nevermind"? Odkryto wcześniej nieznany wywiad Cobaina Fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Kurt Cobain w wywiadzie wyznał, ile ekipa Nirvany dostała od wytwórni za "Nevermind".

Jednym z najsłynniejszych grunge'owych albumów jest zdecydowanie "Nevermind" Nirvany. Krążek ukazał się 24 września 1991 roku i pokonał na liście Billboardu Michaela Jacksona z albumem „Dangerous”. Na sukces "Nevermind" miał spory wpływ teledysk do singla „Smells Like Teen Spirit”, który był pokazywany kilka razy dziennie na MTV.

Ile Nirvana zarobiła na "Nevermind"?

Czy komercyjny sukces "Nevermind" sprawił, że muzycy się wzbogacili? We wcześniej niepublikowanym wywiadzie Kurta Cobaina z CTV muzyk wyznał, jakie kwoty muzycy otrzymali od Geffen Records za swój krążek. Dziennikarz słyszał kwotę 750 000 dolarów za pierwszą wersję umowy, na co Cobain odpowiedział:

Nie, nie dostaliśmy tak dużo pieniędzy. Otrzymaliśmy 175 000 dolarów - 33% poszło na podatki, 15% do naszego adwokata, 10% do menedżera, 70 000 dolarów na Sub Pop... zostało nam 20 000 dolarów, żeby kupić sprzęt. Nie mam teraz gdzie mieszkać.

Kurt Cobain został wyeksmitowany z mieszkania, bo był długo w trasie i w studiu, więc nie był w stanie dopilnować swoich spraw:

Za każdym razem jak wracamy, spędzamy kilka dni w domu, więc zazwyczaj mieszkam u mojej matki i na razie nie znalazłem nowego mieszkania. Nie głodujemy, finansowo dajemy radę, mam więcej pieniędzy, niż kiedykolwiek. Możliwość regularnego płacenia czynszu jest super, nie mógłbym chcieć więcej.

Legendarna okładka "Nevermind" Nirvany

Za słynną okładkę odpowiada Robert Fisher, wówczas młody absolwent szkoły artystycznej w Geffen. Kurt Cobain chciał przedstawić na okładce poród w wodzie, ale panowie zmienili koncepcję na małe dziecko pod wodą. Niemowlakiem na okładce jest Spencer Elden, który po latach zanurzył się pod wodą i odtworzył słynna okładkę.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.