Ile kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym? Sprawdzili to eksperci

07.06.2019 15:53
Foto: Shutterstock|undefined Fot. Shutterstock

Jesteście ciekawi ile realnie kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym? Wyniki nie są szczególnie szokujące.

Lato to czas festiwali muzycznych, których na całym świecie odbywa się cała masa. Wielu fanów muzyki nie wyobraża sobie wakacji bez udziału w festiwalu i odlicza dni do kolejnego wydarzenia. Jednak udział w festiwalu to również wydatki. Pytanie tylko, jak wysokie?

Ile kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym?

Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie każdego roku odbywa się wiele festiwali. W tym roku w Polsce fani muzyki mają okazję usłyszeć na żywo takich wykonawców, jak The Raconteurs, The Smashing Pumpkins, Suede czy Kraftwerk.

Festiwale to nie tylko same koncerty, które coraz częściej stanowią zaledwie jedną z wielu atrakcji. W miasteczkach festiwalowych znajdziemy również rozmaite strefy gastronomiczne, stoiska z festiwalowymi gadżetami, czy wesołe miasteczka dla najmłodszych. Wszystko to generuje koszty i wielu nowicjuszy może panikować na myśl o możliwych wydatkach. Jak to wygląda w rzeczywistości? Ile kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym? Sprawdzili to eksperci Bancovo.

Przeczytaj także

Zgodnie z wypowiedzią Moniki Charamsy, Prezesa Bancovo, pobyt na 4-dniowym festiwalu na terenie naszego kraju kosztuje w przybliżeniu 1 500 zł.

Jednym z najbardziej cenionych w Polsce festiwali jest odbywający się w Gdyni - Open'er Festival. Pobyt na całym festiwalu (karnet 4 dni) to koszt 599 zł. W przypadku osób przyjezdnych trzeba pomyśleć o bilecie uwzględniającym pole namiotowe – to podnosi koszt do 699 zł. Dobra wiadomość jest taka, że bilety są jeszcze dostępne, ale lepiej nie zwlekać z zakupem, bo tuż przed imprezą zostają często pojedyncze wejściówki na niektóre dni. W dodatku od 11 czerwca cena wejściówek wzrośnie. Obecnie za 4-dniową wejściówkę z polem namiotowym, dojazdem i wydatkami na jedzenie zapłacimy około 1 500 zł.

Ile kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym jako VIP?

Sprawa wygląda rzecz jasna nieco inaczej w przypadku karnetów VIP, które siłą rzeczy kosztują więcej. Uczestnik festiwalu, który zamiast na polu namiotowym chce nocować w hotelu musi zapłacić dwa razy więcej, a w przypadku hoteli o wyższym standardzie nawet trzy razy.

Pakiety VIP ma zdecydowana większość dużych festiwali. Taki pakiet zawiera zazwyczaj bezpłatny parking oraz osobne wejście na festiwal, wstęp do strefy VIP, gdzie znajduje się recepcja i informacja, bezpłatna szatnia, komfortowe miejsca siedzące, widok na scenę główną, możliwość naładowania telefonów komórkowych, strefa bezpłatnych napojów i zaplecze sanitarne o podwyższonym standardzie.

Na niektórych festiwalach wejściówki VIP dają dostęp do stref, gdzie można swobodnie porozmawiać z artystami. Koszty pobytu na festiwalu muzycznym w formie VIP to z reguły kilka tysięcy złotych.

Przeczytaj także

Ile kosztuje pobyt na festiwalu muzycznym za granicą?

W przypadku zagranicznych festiwali koszty są znacznie droższe. Kilkudniowy pobyt na festiwalu w Niemczech, Danii czy Holandii to nierzadko wydatki rzędu kilku tysięcy złotych – od 3 tysięcy do nawet 9-10. Zgodnie z zapewnieniami Moniki Charamsy:

Jeśli na krajowym festiwalu zamierzamy spędzić czas jako VIP lub wymarzyliśmy sobie udział w dużym zagranicznym festiwalu, trzeba założyć koszty od 3 tys. zł w górę. To już spory wydatek, nie dla każdego melomana dostępny ze względów finansowych. Gdy na taki cel nie ma odłożonych pieniędzy, można pomyśleć o pożyczce. Na pewno trzeba starannie porównać oferty kredytowe, nie warto decydować się na pierwszą lepszą. 

Zobacz też: Dlaczego nie należy nosić festiwalowych opasek?

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.