17.12.2014 17:03

Ile słów zna James Hetfield?

William Szekspir podobno znał ich aż 100 tysięcy! A ile słów potrzeba rockmanom, by na scenie wyrazić wszystko to, co chcą?

Ile słów zna James Hetfield?
foto: florian reischauer, flowkey.net, CC BY-SA 2.5

Angielski dramaturg z przełomu XVI i XVII w. uznawany jest za absolutnego rekordzistę. My, aby na co dzień sprawnie komunikować się z innymi, potrzebujemy tylko ok. 2 tys. wyrazów. Jak wykazał Brian Chesley, nie wszyscy muzycy rockowi potrzebują aż tyle.

Zespołowi Kiss wystarczy ich niemal o 1/3 mniej – w próbce tekstów liczącej 17 tys. słów znalazło się tylko 1350 unikalnych. AC/DC i Bon Jovi zgromadziły ich prawie 1,8 tys. Lepiej jest w przypadku Eagles, The Rolling Stones, Aerosmith, U2 i Led Zeppelin. Te grupy uplasowały się blisko średniej. Z tłumu wyróżnia się Metallica z ponad 2,2 tys. terminami, ale niekwestionowanym liderem okazuje się Pink Floyd z ponad 2,6 tys. wyrazów.

slownictwo-rockmanow

Przy okazji zwariowanemu statystykowi Brianowi wyszło, że Bon Jovi pisze najdłuższe piosenki – jedna liczy średnio 280 słów. Dwa razy mniej do czytania oferuje Pink Floyd.

Wróćmy jednak do leksykalnych zasobów. Myślicie, że 2,5 tys. to dużo? To nic w porównaniu z raperami!

Inny pasjonat, Matt Daniels, przeprowadził badania na dużo szerszą skalę i przeanalizował twórczość 85 wykonawców tego gatunku muzyki. Najgorszy z raperów, DMX, w tekstach o objętości 35 tys. słów użył jeszcze więcej niż Pink Floyd! Znalazło się tam ponad 3,2 tys. unikalnych wyrazów. Najlepszy z mikrofonowych wymiataczy pochwalić się może prawie 7,5 tys.! Aesop Rock, bo o nim mowa, lubi podobno dzielić się ze słuchaczami bardzo wyrafinowanymi przekleństwami…

Słabo, rockmani, słabo. Może wziętych do analizy tekstów było za mało? Bardziej podoba nam się inne tłumaczenie. W rapie prawie wyłącznie chodzi o słowa, rock ma jeszcze coś – zajebiste riffy.

Urszula Drabińska
Tagi: Metallica Duperele Kiss Pink Floyd