26.02.2019 10:16

Ile zarobiły 3 największe wytwórnie na serwisach streamingowych w 2018? Liczby zaskakują

Okazuje się, że wytwórnie zarabiają spore kwoty na serwisach streamingowych, który cały czas prężnie się rozwija.

Serwisy streamingowe
foto: shytterstock.com

Serwisy streamingowe wywołują skrajne reakcje - sporo osób cieszy się, że ma dostęp do muzyki z całego świata. Artyści jednak narzekają, że nie dostają odpowiednich pieniędzy za streamingowaną muzykę - często mają pretensje nie tylko do serwisów, ale również do wielu pośredników. W konsekwencji artysta na samym końcu tej ścieżki dostaje nieduże kwoty. Ostatnio swoich fanów mocno skrytykował Doyle z Misfits, który czuje się okradany przez fanów, którzy nie kupują płyt, a korzystają ze Spotify.

Ile zarobiły największe wytwórnie na serwisach streamingowych w 2018?

Nie jest zaskoczeniem, że serwisy streamingowe świecą triumfy, w końcu jest to najpopularniejszy sposób słuchania muzyki. Okazuje się, że dzięki serwisom streamingowym w 2018 roku 3 największe wytwórnie, czyli Sony, Universal i Warner zanotowały przechód 6,93 miliardów dolarów - tak wynika z raportu MBW.

Serwisy streamingowe będą musiały zapłacić więcej za muzykę
Serwisy streamingowe będą musiały zapłacić więcej za muzykę
Przeczytaj także Serwisy streamingowe będą musiały zapłacić więcej za muzykę

Wytwórnie zarobiły 1,6 miliarda więcej niż w 2017 - wówczas "Wielka Trójka" odnotowała wynik 5,6 miliarda dolarów. Dziennie zatem firmy inkasują 19 milionów dolarów, 800 tysięcy dolarów w ciągu godziny.

foto: MBW

W sumie w 2018 roku 3 wytwórnie zarobiły 13,14 miliarda dolarów i ponad połowa z tego to właśnie dochody za serwisy streamingowe. Największy wzrost zanotowała wytwórnia Universal - w 2018 przychody za streaming wyniosły ponad 3 miliardy dolarów.

foto: MBW

Podsumowanie 2018: Streaming prężnie się rozwija

Sprzedaż albumów w USA zmalała o 18,2 % w porównaniu do 2017 roku, natomiast sprzedaż singli zmniejszyła się o 28,8%. Inaczej sprawa wygląda ze streamingiem, zarówno audio, jak i wideo, które w 2018 roku zwiększyło się o 35,4 %. Po nagrania audio sięgnięto 534,6 mln razy i jest to 42% więcej niż w 2017 roku, 

Korzystasz z serwisów streamingowych?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News