29.05.2018 14:20

Imagine Dragons z niezwykłym osiągnięciem. Zespół dokonał tego jako pierwszy wykonawca w historii

Zespół z Las Vegas już dawno przekroczył granicę między alternatywą i mainstreamem, ale wciąż jest zaliczany do obu tych muzycznych światów jednocześnie.

Imagine Dragons z niezwykłym osiągnięciem. Zespół dokonał tego jako pierwszy wykonawca w historii
foto: kadr z wideo

Grupa Imagine Dragons założona została w 2008 roku. Zaczynała od indie rocka, ale z czasem coraz bardziej ciążyła w stronę muzyki pop. Wszystkie trzy albumy zespołu Dana Reynoldsa – debiutancki „Night Visions” z 2012, „Smoke + Mirrors” z 2015 i „Evolve” z 2017 były bestsellerami. 

Ten ostatni krążek przyniósł przebojowe single „Believer”, „Thunder” i „Whatever It Takes”. Każdy z nich trafił na szczyt dwóch prestiżowych list przebojów w Stanach Zjednoczonych – Adult Pop Songs Chart i Alternative Songs. Pierwsza z nich to oczywiście lista z muzyką pop, a druga z muzyką alternatywną. Pierwsza lokata „Whatever It Takes” w zestawieniu Adult Pop Songs, datowanym na 2 czerwca 2018 oznacza, że Imagine Dragons pobił niezwykły rekord.

„Whatever It Takes” Imagine Dragons z historycznym rekordem

Sukcesy na obu tych listach – teoretycznie przeciwstawnych – to godne uwagi osiągnięcie. Sytuacja, w której trzy single z płyty dotarły do szczytu listy popowej i alternatywnej nie zdarzyła się do tej pory nigdy. Najbliżej byli w 1998 Goo Goo Dolls, którzy na pierwszych miejscach obu zestawień umieścili „Iris” i „Slide” oraz w 2012 .fun, który powtórzył to osiągnięcie singlami „We Are Young” i „Some Nights”.

Lista magazynu „Billboard” Alternative Songs prowadzona jest od 1988 roku. Notowania Adult Pop Songs Chart zainaugurowano natomiast 8 lat później.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Imagine Dragons