15.11.2015 12:45

„Imagine” Johna Lennona zagrany pod paryskim klubem

Nieopodal miejsca, w którym 13 listopada 2015 roku doszło do krwawego zamachu odegrała się wzruszająca scena.

„Imagine” Johna Lennona zagrany pod paryskim klubem
foto: kadr z wideo

Niedaleko klubu Bataclan, w którym miał miejsce zamach terrorystyczny podczas koncertu grupy Eagles Of Death Metal, nieznany pianista postanowił za pomocą muzyki wyrazić sprzeciw wobec takich aktów przemocy. Na miejscu został ustawiony fortepian z namalowaną na nim pacyfką. Muzyk wykonał „Imagine” - utwór z repertuaru Johna Lennona:

Według źródeł, nieznany pianista przyjechał na miejsce tragedii z przenośnym fortepianem przyczepionym do roweru. Nagranie jego występu w krótkim czasie obiegło cały świat – obejrzały je miliony ludzi.

Ballada po raz pierwszy ukazała się na albumie pod tym samym tytułem w 1971 roku. Tak mówił o niej jej twórca, John Lennon:

"

To utwór antyreligijny, antykapitalistyczny, nonkonformistyczny i antynacjonalistyczny. To właściwie manifest komunistyczny, chociaż nie jestem komunistą i nie należę do żadnego ruchu. „Imagine” zawiera ten sam przekaz, co „Working Class Hero”, „Mother” czy „God”, tylko pokryty lukrem. To ten lukier sprawił, że została zaakceptowana. "

W 2004 roku utwór został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Tak brzmi w oryginalnym wykonaniu Johna Lennona:

W wyniku zamachu terrorystycznego na koncercie Eagles Of Death Metal w klubie Bataclan zginęło około 100 osób – jedną z nich był Nick Alexander, członek ekipy odpowiedzialny za sprzedaż gadżetów zespołu.

Podoba Wam się takie wykonanie „Imagine”?

Michał Miernik
Tagi: Rock News John Lennon