23.02.2017 11:04

Interaktywna Mapa Metalu nauczy Cię wszystkiego o ciężkiej muzyce

Zawsze chcieliście poznać historię poszczególnych podgatunków metalu i ich najważniejsze kawałki? Mamy coś dla Was.

Interaktywna Mapa Metalu nauczy Cię wszystkiego o ciężkiej muzyce
foto: mapofmetal.com

Są takie epizody w historii cięższej muzyki, o których nie wspomina się poza najciemniejszymi zakamarkami skandynawskich kniei. Każdy, kto starał się zgłębić w swoim życiu arkana historii metalu, doskonale wie, że nie wszystko da się wyciągnąć nawet od na ogół małomównych, mrocznych muzyków poszczególnych kapel.

Nie brakuje oczywiście stron internetowych i fachowej literatury, która stara się uporządkować i w przystępny sposób przedstawić znane ludzkości tajniki mocniejszej muzyki. Jak dotąd jednak nikt nie zabrał się kompleksowo za odkrycie przed nami całych terytoriów obleganych przez poszczególne podgatunki metalu.

A jest o czym mówić. W końcu to archipelagi blues rocka oraz jego garażowej i psychodelicznej odmiany składają się na krainę hard rocka. Śladami speed metalu i thrash metalu można zawędrować do prawdziwie mrocznych krain podzielonych przed dwie fale black metalu. To tam należy szukać black ambientów i brzmień godnych prawdziwych wikingów.

Trzeba się jednak pilnować, by nie dotrzeć zbyt daleko na południe, gdzie straszy nu metal, goth metal, post rock i Neue Deutsche Harte. Na szczęście mamy dla Was przewodnik, który pozwoli Wam się pilnować i nie zawędrować w niechciane rejony. Przy okazji liźniecie odrobinę historii i poznacie fachowe opisy poszczególnych podgatunków oraz najważniejsze dla nich utwory.

Wszystko dzięki stronie Map of Metal. Oto kilka przykładów tego, co na niej znajdziecie:

Jak już poznacie podstawy, mamy dla Was jeszcze kilka przykładów tajemnej wiedzy. Razem z tym leśnym YouTuberem możecie się nauczyć rozróżniać 10 rodzajów black metalu, a animowany Mike Patton nauczy Was gotować. Mamy też dla Was lekcję brytyjskiego slangu z Kornem oraz naukowe dowody na najwolniejszy możliwy riff.

Ile gatunków metalu potrafisz wymienić bez pomocy mapy?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele