Internauci życzą śmierci polskiej projektantce ubrań dla gwiazd muzyki metalowej

30.12.2018 23:38
Internauci życzą śmierci polskiej projektantce ubrań dla gwiazd muzyki metalowej Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

W Polsce jako pierwszy temat poruszył portal Antyradio.pl, który otrzymał również oficjalny komentarz właścicielki firmy Thunderball Clothing.

25 grudnia 2018 w serwisie YouTube fotograf koncertowy z Holandii, J. Salmeron, zamieścił wideo, w którym wyjaśnił, że otrzymał dożywotni zakaz robienia zdjęć na koncercie deathmetalowego zespołu Arch Enemy. Winą za to oskarżył Martę Gabriel, polską projektantkę ubrań oraz właścicielkę firmy Thunderball Clothing, która miała na oficjalnym profilu marki na Instagramie udostępnić zdjęcie zrobione przez fotografa na festiwalu FortaRock 2018 w Goffertpark w Holandii bez wcześniejszego uzyskania jego zgody i w celach komercyjnych. Ostatecznie w całej sprawie głos zabrała także wokalistka szwedzkiej grupy, Alissa White-Gluz, dla której stroje projektowała Polka, a także była wokalistka Arch Enemy, a obecnie jej managerka, Angela Gossow.

Antyradio.pl, jako pierwszy portal w Polsce, zajęło się całą sprawą. Stanowiska wszystkich stron konfliktu przedstawiliśmy w artykule Fotograf zbanowany dożywotnio przez Arch Enemy. Twierdzi, że to przez polską firmę odzieżową. Komentarza dla portalu Antyradio.pl udzieliła również pani Marta Gabriel, właścicielka firmy Thunderball Clothing.

Fotograf zbanowany na koncertach Arch Enemy

J. Salmeron, za nieautoryzowane użycie swojego zdjęcia, zażądał od projektantki wpłaty darowizny w wysokości 100 euro na rzecz Holenderskiej Fundacji Chorych na Raka. Sprawa została przez Polkę przekazana do managementu zespołu, zaś fotograf otrzymał od Angeli Gossow informację o tym, że jego praca zostanie usunięta z konta zespołu, zaś on sam nie jest już mile widziany na koncertach grupy. 

>> Zobacz też: Fani Kory grożą wokalistce Złotego Maanamu śmiercią <<

Marta Gabriel z Thunderball Clothing: Życzą mi żebym szybko umarła albo się zabiła

Po kilku dniach publikowania oświadczeń Marta Gabriel w komentarzu dla portalu Antyradio.pl napisała, że jej zamiarem nie było reklamowanie produktu. Podkreśliła też, że "w poście nie było żadnego linku do jej internetowej strony ani sklepu". Przystała także na warunki fotografa i przekazała darowiznę na rzecz fundacji, jednakspotkała się z ogromną falą hejtu ze strony internautow.

Artykuł pana J. Salmerona wywołał falę internetowego "hejtu", przez co stałam się ofiarą masowego ataku ludzi z całego świata. Jestem cały czas atakowana personalnie, atakowana jest nie tylko moja marka Thunderball, ale i mój zespół i ja, jako niezależna artystka. Zaatakowany został również mój sklep. I nie mówię tutaj o kilku, kilkudziesięciu wiadomościach, fale hejtu przychodzą tysiącami, ludzie w internecie wymieniają się informacjami, gdzie i w jaki sposób można mnie zaatakować. W pewnym momencie musiałam wyłączyć wszystkie moje strony i profile, ponieważ nie nadążałam z usuwaniem obelg i pogróżek, ludzie zaczęli fizycznie rujnować moje strony zgłaszając do facebooka zdjęcia, które nawet sama zrobiłam, jako nielegalnie wykorzystane albo obrażające czyjeś uczucia. Musiałam zamknąć sklep, ponieważ również tą drogą zaczęłam otrzymywać emaile pełne nienawiści oraz gróźb, oraz informacje, że gdy otworzę sklep, ktoś zrobi zakupy i zrujnuje mi w komentarzach reputację, a na Etsy nie ma możliwości edytowania i usuwania komentarzy. 

Firma Thunderball Clothing została zamknięta

Właścicielką firmy Thunderball Clothing była pani Marta Gabriel, z wykształcenia krawcowa oraz projektantka, znana również z występów jako wokalistka i gitarzystka w założonym w 2003 roku heavymetalowym zespole Crystal Viper. Stworzyła m.in. kreacje sceniczne dla Alissy White-Gluz z Arch Enemy oraz Piotra Wiwczarka z deathmetalowej grupy Vader. 30 grudnia 2018 firma Thunderball Clothing oficjalnie została zamknięta. W oświadczeniu na Facebooku pani Marta Gabriel napisała:

(...) Fotograf J. Salmeron przyjął moje przeprosiny za opublikowanie zdjęcia, które zrobił, bez jego zgody, a ponieważ była to jego prośba, przekazałam darowiznę na rzecz wybranej organizacji charytatywnej. Wierzę, że to koniec sporu między nami.

Jednakże nie jestem w stanie znieść takiej ilości hejtu i gróźb, które otrzymałam i nadal otrzymuję, więc postanowiłam zrobić to, co uważam za najlepsze w tej sytuacji. To koniec Thunderball Clothing (trudno tu użyć słowa "firma", skoro od pierwszego dnia była to tylko jedna osoba - ja). Przepraszam, że nie jestem wystarczająco silna i nie jestem kolejnym internetowym bohaterem, który umie powtarzać "haters gonna hate". W ciągu ostatnich 2 dni otrzymałam dosłownie setki komentarzy i wiadomości o tym, że jestem ku*wą, nazistką, komunistką, bezwartościową ci*ą i o tym, że albo powinnam szybko umrzeć, albo się zabić. Nie jestem zła, przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci lub zdenerwowała ich ta sytuacja. Tak czy inaczej, to koniec Thunderball Clothing. Wygraliście.

Oświadczenie zostało także zamieszczone na oficjalnej stronie Thunderball Clothing.

Thunderball Clothing2 Fot. foto: screen ze strony thunderballclothing.com
Thunderball Clothing1 Fot. foto: screen ze strony thunderballclothing.com

Na razie nie wiadomo, czy firma oraz sklep zostaną ponownie otwarte.

Justyna Kierzkowska
Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.