10.07.2019 14:41

Irańscy muzycy zostali skazani na więzienie i 74 baty za granie metalu

Dwóm muzykom z grupy Confess udało się uniknąć kary śmierci wyłącznie dzięki luce w prawie. Irańczycy zostali oskarżeni o bluźnierstwo i obrazę Boga.

Koncert
foto: shutterstock.com

W 2015 roku dwóch członków irańskiego zespołu metalowego Confess - Nikan "Siyanor" Khosravi i Arash "Chemical" Ilkhani - zostało aresztowanych przez Armię Strażników Rewolucji Islamskiej za bluźnierstwo. Oprócz tego postawiono im zarzuty propagowania antyreligijnych i antyreżimowych treści poprzez muzykę. Artyści trafili do więzienia, w którym mieli pozostać na lata.

Muzycy z Confess skazani za granie metalu

Sąd skazał Nikana na 12,5 roku więzienia oraz 74 baty, a Arasha na 6 lat. Wyrok drugiego z muzyków został skrócony do dwóch lat. Portal Loudwire dotarł do dokumentu prawnego z Teheranu, który zawierał treść wyroku. Decyzja zapadła 3 lipca 2019 roku.

W treści wyroku czytamy, że lista zarzutów wobec muzyków objęła "obrażanie świętości islamu", "zakłócanie opinii publicznej poprzez produkcję muzyki zawierającej teksty antyreżimowe i obraźliwe oraz udział w wywiadach z mediami opozycyjnymi" oraz "obrażanie Najwyższego Przywódcy i prezydenta".

Koncert metalowy
Koncert metalowy
Przeczytaj także Mieszkańcy Singapuru zebrali tysiące podpisów przeciw koncertom metalowym w ich kraju

Jak twierdzi jeden z muzyków, udało im się uniknąć egzekucji poprzez lukę w irańskim prawie.

"

Jeśli obrazisz Proroka, zostajesz stracony, ponieważ on nie żyje i nie może się bronić. Jednak jeśli znieważasz Boga i kwestionujesz jego istnienie, może ci wymaczyć. Dlatego nie dostaliśmy kary śmierci. "

Jak donosi Metal Injection, w 2017 roku artyści opuścili więzienie dzięki kaucji, która wyniosła 30 000 dolarów. Dzięki temu mogli czekać na wyrok na wolności. Zespół uciekł do Turcji, gdzie złożył apelację.

Obecnie muzycy mieszkają w Norwegii, gdzie otrzymali azyl i mogą bezpiecznie tworzyć muzykę. Confess wydał właśnie nowy singiel "Evin" - tytuł pochodzi od nazwy więzienia, w którym byli przetrzymywani.

Zobacz też: Koncert norweskiego zespołu odwołany. Muzycy oskarżeni przez Antifę o poglądy nazistowskie 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News