22.04.2015 11:31

Iron Maiden przerobiony na klasykę

Utwór „Alexander the Great” Iron Maiden mógłby wejść do kanonu muzyki klasycznej? Posłuchajcie go w wersji na 7 instrumentów strunowych.

Iron Maiden przerobiony na klasykę
foto: ironensemble.com

Grupa Iron Ensemble założona została w Atenach przez Mary Tassouli. Harfistka i pianistka pomyślała, że przepisanie współczesnych utworów na instrumenty strunowe będzie dobrym sposobem promocji muzyki klasycznej wśród młodych ludzi. Pracę rozpoczęła od swojego ukochanego Iron Maiden.

"

„Alexander the Great” to arcydzieło, epicki utwór pełen liryzmu i inspirujących melodii! Gdy go aranżowałam, zdałam sobie sprawę, że ten muzyczny fragment składa się z kilku pomniejszych… To coś jak suita, jak nazywamy to w muzyce klasycznej, albo coś jak progresywna muzyka (metalowa)… jeśli użyć współczesnego terminu. "

Na singlu, który ukaże się w maju 2015 roku, utwór będzie można usłyszeć w dwóch wersjach: jako 10-minutową całość oraz podzielony na 6 części.

"

Muzyczna podróż rozpoczyna się klimatycznym intro. W zasadzie od pierwszego taktu melodia się rozwija… Tło brzmi pompatycznie i przygotowuje nas na drugą część z błyskotliwym wątkiem głównym utworu. "

Muzycy udostępnili właśnie tę drugą partię „Alexander the Great”.

Wcześniej w sieci pojawiła się zapowiedź singla. Zobaczyć w niej możecie, jak przebiegało przepisywanie utworu na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, gitarę, harfę i fortepian oraz jak wyglądały nagrania.

„Alexander the Great” skomponowany został przez basistę Iron Maiden, Steve’a Harrisa i pojawił się w 1986 roku na 6. studyjnym albumie grupy „Somewhere in Time”. Kilka lat temu wokalista Bruce Dickinson zapytany został, dlaczego zespół nie wykonuje go na żywo.

"

Ponieważ Adrian [Smith] nie pamięta gitarowej solówki! "

Dzięki klasycznemu septetowi z Grecji w końcu jest szansa usłyszeć kompozycję na żywo, tyle że nie w klubie czy na stadionie, a raczej w filharmonii. Chcielibyście usłyszeć więcej klasycznych aranżacji metalowych kawałków przygotowanych przez Iron Ensemble?

Urszula Drabińska
Tagi: Iron Maiden Duperele