Iron Maiden przerobiony na klasykę

Urszula Drabińska
22.04.2015 11:31
Iron Maiden przerobiony na klasykę Fot. ironensemble.com

Utwór „Alexander the Great” Iron Maiden mógłby wejść do kanonu muzyki klasycznej? Posłuchajcie go w wersji na 7 instrumentów strunowych.

Grupa Iron Ensemble założona została w Atenach przez Mary Tassouli. Harfistka i pianistka pomyślała, że przepisanie współczesnych utworów na instrumenty strunowe będzie dobrym sposobem promocji muzyki klasycznej wśród młodych ludzi. Pracę rozpoczęła od swojego ukochanego Iron Maiden.

„Alexander the Great” to arcydzieło, epicki utwór pełen liryzmu i inspirujących melodii! Gdy go aranżowałam, zdałam sobie sprawę, że ten muzyczny fragment składa się z kilku pomniejszych… To coś jak suita, jak nazywamy to w muzyce klasycznej, albo coś jak progresywna muzyka (metalowa)… jeśli użyć współczesnego terminu.

Na singlu, który ukaże się w maju 2015 roku, utwór będzie można usłyszeć w dwóch wersjach: jako 10-minutową całość oraz podzielony na 6 części.

Muzyczna podróż rozpoczyna się klimatycznym intro. W zasadzie od pierwszego taktu melodia się rozwija… Tło brzmi pompatycznie i przygotowuje nas na drugą część z błyskotliwym wątkiem głównym utworu.

Muzycy udostępnili właśnie tę drugą partię „Alexander the Great”.

Wcześniej w sieci pojawiła się zapowiedź singla. Zobaczyć w niej możecie, jak przebiegało przepisywanie utworu na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, gitarę, harfę i fortepian oraz jak wyglądały nagrania.

„Alexander the Great” skomponowany został przez basistę Iron Maiden, Steve’a Harrisa i pojawił się w 1986 roku na 6. studyjnym albumie grupy „Somewhere in Time”. Kilka lat temu wokalista Bruce Dickinson zapytany został, dlaczego zespół nie wykonuje go na żywo.

Ponieważ Adrian [Smith] nie pamięta gitarowej solówki!

Dzięki klasycznemu septetowi z Grecji w końcu jest szansa usłyszeć kompozycję na żywo, tyle że nie w klubie czy na stadionie, a raczej w filharmonii. Chcielibyście usłyszeć więcej klasycznych aranżacji metalowych kawałków przygotowanych przez Iron Ensemble?

Urszula Drabińska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.