10.04.2019 12:01

15 lat temu zmarł Jacek Kaczmarski. Oto 5 rockowych i metalowych coverów jego utworów

"Mury", "Zbroja", "Jałta" - te piosenki są nadal ważne dla wielu Polaków. Z okazji okrągłej rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego przedstawiamy Wam covery jego słynnych utworów.

Jacek Kaczmarski
foto: TOMASZ WIERZEJSKI/FOTONOVA/East News

10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku w wieku 47 lat zmarł Jacek Kaczmarski - poeta, kompozytor i piosenkarz, którego piosenki autorskie kojarzy chyba każdy. W sumie Kaczmarski napisał 600 wierszy i wykonywał swoje utwory przez 25 lat na scenie. Jego twórczość pomogła wielu Polakom w czasie stanu wojennego - poeta był kojarzony z antykomunistyczną opozycją.

15 lat temu zmarł Jacek Kaczmarski

Początkowo Jacek Kaczmarski inspirował się twórczością Włodzimierza Wysockiego, który był niezwykle popularnym pieśniarzem w Związku Radzieckim. Piosenka "Obława" jest tłumaczeniem właśnie Wysockiego. Inspirowała go nie tylko literatura czy twórczość innych poetów, ale również malarstwo - jako przykład można podać utwór "Encore, jeszcze raz", który nawiązywał do obrazu Pawła Fiedotowa.

Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego jest oczywiście piosenka "Mury" z 1979 roku. Stała się ona z czasem hymnem antykomunistycznej opozycji oraz "Solidarności". Jest to najczęściej też coverowany utwór, który nadal możemy usłyszeć na uroczystościach związanych z historią Polski. Z okazji 15. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego przedstawiamy 15. rockowych i metalowych coverów piosenek wybitnego polskiego pieśniarza.

1. T.Love w coverze "Jałta"

Utwór z 1986 roku opowiada o konferencji jałtańskiej w 1945 roku, podczas której spotkali się Stalin, Churchill oraz Roosevelt. W piosence oczywiście nie zabrakło nawiązania do Polski. Cover utworu "Jałta" nagrał zespół T.Love w 10. rocznicę śmierci poety w 2014 roku.

2. Lombard z nową wersją "Mury"

11 listopada 2018 w Londynie odbył się wyjątkowy koncert "Sto lat Polska". Na tym właśnie wydarzeniu Lombard zagrał nie tylko swój przebój "Przeżyj to sam", ale również zaprezentował cover piosenki "Mury". Kapela udostępniła studyjną wersję utwory, a dochód z singla został przekazany na rzecz fundacji im. Jacka Kaczmarskiego:

3. "Zbroja" w metalowej wersji

Czy ostre, gitarowe brzmienia pasują do repertuaru Jacka Kaczmarskiego? Metalowy zespół KelThuzzaR z Kielc postanowił wziąć na warsztat jeden z najsłynniejszych utworów Kaczmarskiego "Zbroja" z 1982 roku. Sprawdźcie, jak muzycy przerobili ten słynny kawałek.

4. Metalowy cover "Staną w ogniu..."

W odmętach internetu można znaleźć wiele ciekawych nagrań - istnieje nawet metalowa wersja "Staną w ogniu...", do której autor zamierzał dograć wokal, ale do tego jednak nie doszło. Instrumentalne nagranie robi niezłe wrażenie i aż szkoda, że nie zostało dokończone.

5. "Mury" na metalowo

Piosenka "Mury" jest na tyle popularna, że doczekała się już wielu różnych interpretacji, również metalowych. Przekonajcie się, czy taka wersja słynnej piosenki Kaczmarskiego Was przekonuje.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele