11.04.2018 12:01

Jack White: Rap to nowy punk rock

Rock zawsze kojarzył się z buntem. Ale czy teraz jego zadania przejmuje hip-hop? Tak uważa były lider The White Stripes.

Jack White: Rap to nowy punk rock
foto: PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS

Choć dla fanów rocka może to być bolesne, pozycję najpopularniejszego gatunku muzycznego na świecie powoli zaczyna przejmować rap. Przeprowadzone w 2017 przez Nielsen Music badania wykazały, że po raz pierwszy od 25 lat to nie rock jest wiodącym gatunkiem w Stanach Zjednoczonych. Jego udział w rynku konsumpcji muzyki wyniósł 23%, podczas gdy w przypadku rapu i r’n’b ten wskaźnik wyniósł aż 25,1%.

Co gorsza, wielu słuchaczy zauważa, że rock stracił sporo ze swojego pazura. Muzyką młodych buntowników stał się rap. Taką opinię wyraził niedawno Bono z U2. Zgodziłby się z nim pewnie Jack White, który w wywiadzie dla magazynu „Clash” stwierdził, że hip-hop stał się tak rebeliancki, jak kiedyś punk rock.

"

Pod wieloma względami, rap to nowy punk rock. Raperzy robią niebezpieczne rzeczy. Czy jest to Trippie Redd czy Tekashi69, to jest to bardzo punkowa, niebezpieczna strona muzyki. "

Były lider The White Stripes pochwalił nawet kontrowersyjną rapowo-popową piosenkarkę Nicki Minaj i jeden z jej utworów, pełen dosadnego języka i aluzji do seksu i przemocy.

"

Jeśli posłuchasz „Only” Nicki Minaj, to słuchając niektórych słów pomyślisz: „O cholera!”. Ja, jako dorosły, słuchając tego jestem zaszokowany niektórymi słowami. Ale to genialne! Wspaniałe jest móc to powiedzieć, móc powiedzieć cokolwiek tylko się chce. Nie zdobyłbym się na to, by powiedzieć połowę z tych rzeczy, które mówi Nicki Minaj w tej piosence. To wspaniałe widzieć, jak bardzo zmieniło się pod tym względem wiele rzeczy. Super, że ludzie mogą dyskutować o tych momentach i mówić: „Wow, obczaj to”.

Chciałbym, by ktoś rzucił mnie teraz na kolana. By pojawił się jakiś zupełnie nowy zespół, o którym mógłbym myśleć: „Nie mogę się doczekać, by usłyszeć następny kawałek”. Za mało jest takich rzeczy obecnie. "

Czy rap jest lepszy od rocka?

White nie jest odosobniony w opinii, że rap staje się bardziej interesujący niż gitarowe granie. Steven Wilson stwierdził, że rap jest o wiele bardziej inspirujący niż rock i nie dziwią go jego sukcesy. Z kolei Gary Holt z Exodusu i Slayera jest zirytowany postępującą dominacją hip-hopu w USA.

Czy rap jest dzisiaj ważniejszym gatunkiem muzycznym niż rock?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Jack White