26.03.2018 13:11

Jack White o zakazie telefonów na koncertach: Nie wiem, co mam grać, gdy widzowie piszą SMS-y zamiast słuchać

Były lider The White Stripes to kolejna gwiazda muzyki, która wypowiedziała wojnę komórkom. Artysta ma jednak swoje powody.

Jack White o zakazie telefonów na koncertach: Nie wiem, co mam grać, gdy widzowie piszą SMS-y zamiast słuchać
foto: Pete Mariner/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Widok wzniesionych w górę telefonów komórkowych na koncertach to dziś codzienność. Jesteśmy uzależnieni od komórek do tego stopnia, że nie potrafimy się bez nich obejść nawet w tak magicznej chwili, jak koncert.

Nie da się ukryć, że elektroniczne gadżety potrafią mocno rozpraszać i skutecznie odwracać uwagę od tego, co najważniejsze. Czyli od muzyki. Wielu wykonawców irytuje widok fanów gapiących się w ekraniki, podczas gdy oni sami dają z siebie wszystko na scenie.

Szczególnie kontrowersyjnym tematem w świecie muzyków jest wszechobecne dziś nagrywanie filmików komórkami na koncertach. Do jego wrogów należą między innymi Marky Ramone, Sebastian Bach i Corey Taylor. Niektórzy artyści decydują się wręcz na zakaz używania telefonów w trakcie show. Kilka miesięcy temu głośno było o wyrzuceniu z koncertu A Perfect Circle 60 osób tylko za to, że próbowali używać w czasie jego trwania komórki.

Na koncertach trasy promującej najnowszy album Jacka White’a, „Boarding House Reach” nie będzie można używać telefonów komórkowych ani innych urządzeń do nagrywania audio i wideo. Na czas trwania występu będzie trzeba je zamykać w specjalnych etui Yondr.

Pomysł White’a, podobnie jak telefoniczna polityka A Perfect Circle, nie wszystkim przypadł do gustu. Muzyk jednak ma swoje powody, o których opowiedział w rozmowie z Larsem Ulrichem w programie radiowym bębniarza Metalliki, „Beats 1”.

"

Naprawdę reaguję na to, co robi publiczność, tak jak komik stand-upowy. Jeśli skończę piosenkę, powiem „Ta-da!”, a słyszę świerszcze na Sali, to nie wiem, co mam dalej robić. Czy mam zagrać cięższą piosenkę, czy szybszą? A może chcecie, żebym zagrał akustycznie? A może chcecie, żebym sobie poszedł? No to wychodzę!

Nie lubię, gdy nie wiem, czy oni naprawdę tak czują, czy po prostu nie zwracają uwagi. Może nie są zaangażowani, bo akurat piszą SMS-y?

Kiedy idziesz do kina, do filharmonii, kościoła, gdziekolwiek – to wszystko są chwile w życiu, w których ludzie odkładają telefony i się angażują.

Kocham ideę rockowego koncertu, który jest punkowy jako cholera i na którym nie ma żadnych zasad. Ale nie lubię sytuacji, w której nie mam pomysłu, co zagrać jako następne. Schodzę ze sceny i myślę: „Nie wiem, co dalej robić. Czy tak to teraz będzie wyglądać? Będzie bardzo ciężko”. "

Czy telefony powinny być zakazane na koncertach?

Czy Waszym zdaniem artyści mają prawo zakazywać używania telefonów na swoich koncertach? W sondzie czytelników Antyradio.pl 37% uczestników uznało, że nagrywanie filmików na koncertach rozprasza, a 30% uważa je za oznakę braku szacunku dla muzyków.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Jack White