26.07.2016 10:50

Jack White zostanie kosmicznym DJ-em

Miłość do winyli nie zna granic. Artysta w końcu spełni swoje marzenie i odtworzy czarny krążek w kosmosie.

Jack White zostanie kosmicznym DJ-em
foto: THEBLITZ1, domena publiczna; Photoshot / Reporter / East News

Nie od dziś wiadomo, że Jack White ma bzika na punkcie winyli. Jego wytwórnia, Third Man Records, co rusz wydaje rarytasowe krążki, chociażby koncertowy album Pearl Jam czy zapis swoich akustycznych występów.

Wytwórnia istnieje już 7 lat i urodziny postanowiono obchodzić z pompą. Co tam zwykły tort i morze alkoholu, kiedy ucztować można dosłownie w kosmosie.

30 lipca 2016 roku po raz pierwszy płyta winylowa zostanie puszczona w przestrzeni kosmicznej. Będzie to 12-calowy krążek z nagraniem Carla Sagana „A Glorious Dawn”, który wytwórnia sprzedała w 3-milionowym nakładzie. 

Jak do tego dojdzie? Icarus Craft to gramofon, który został dobudowany do balonu stratosferycznego. Zaprojektował go Kevin Carrico, który pracował kiedyś w NASA, zaś teraz jest odpowiedzialny za pomoc przy restauracji sprzętu wytwórni. Do współpracy zaproszono również organizację Students and Teachers in Near Space. 

Zobaczcie, jak prezentuje się ten projekt:

foto: thirdmanrecords.com
foto: thirdmanrecords.com

Posłuchajcie również co wybrzmi w kosmosie:

Na tym jednak nie koniec w kwestii hucznego obchodzenia urodzin. W lokalach wytwórni w Cass Corridor i Nashville odbędą się imprezy, podczas których będzie można obserwować transmisję misji, jak również odbędą się koncerty. 

Do zakupienia będą limitowane edycje winyli, m.in. 12-calowy złoty winyl z „A Glorious Dawn”, który wybrzmi w przestrzeni. W Detroit będzie można obejrzeć Icarus Craft jak również porozmawiać z jego twórcą. 

Jak podoba się pomysł odtworzenia płyty w kosmosie?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Jack White