15.10.2015 12:56

Jak Green Day po raz pierwszy zagrał „American Idiot”?

W amerykańskich kinach można zobaczyć dokument poświęcony zespołowi Green Day. Obraz będzie też wyświetlany w części europejskich państw. Już teraz możemy zobaczyć fragment dzieła, w którym grupa po raz pierwszy gra utwór „American Idiot” na żywo.

Jak Green Day po raz pierwszy zagrał „American Idiot”?
foto: kadr z wideo

Obraz w reżyserii Johna Roeckera czekał na trafienie do kin szmat czasu, gdyż całe 11 lat, kiedy to Green Day zaczął pracę nad krążkiem „American Idiot”, a twórca z kamerą towarzyszył muzykom przez 9 miesięcy ich pracy.

Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt i Tre Cool poznali się z reżyserem, kiedy użyczyli swoich głosów w jego animacji o tytule „Live Freaky Die Freaky”. Po tym doświadczeniu twórca zachęcał wokalistę zespołu, by ten pomyślał o udokumentowaniu procesu powstawania nowej płyty grupy na taśmie filmowej. Muzycy wyszli jednak z propozycją, że to Roecker powinien zająć się wyreżyserowaniem dokumentu. Tak też się stało.

Obraz „Heart Like a Hand Grenade” w swoim bogatym materiale zawiera m.in. zapis wykonania przez kapelę po raz pierwszy utworu tytułowego z płyty „American Idiot”. Do tego historycznego momentu doszło w Olympic Auditorium w Los Angeles. Jak wtedy wypadł Green Day?

Wczytywanie...

Johna Roecker wspomina moment, w którym znalazł się na koncercie wraz z kamerą:

"

Starałem się skupić na kręceniu ich, ale byłem też bardzo wyczulony na to, jak publiczność reaguje na utwór. To był zapierający dech moment, a odbiór fanów był niesamowity. "

Reżyser mówiąc o swoim dziele podkreśla jego unikatowość oraz to, że nikt nigdy nie miał okazji być tak blisko grupy, jak właśnie on:

"

To pierwszy raz kiedy Green Day pozwolił komuś wejść do studia i ich kręcić. Miałem dostęp do wszystkiego i mogłem nagrywać co tylko chcę. Nasz film pokazuje zespół będący u szczytu swoich możliwości. To dzieło, które inspiruje. "

Jeżeli spodobało Wam się dziewicze wykonanie „American Idiot”, to zobaczcie nieco więcej fragmentów „Heart Like a Hand Grenade” w oficjalnym zwiastunie dokumentu. Możecie też cofnąć się jeszcze bardziej do przeszłości Green Daya i zobaczyć jak zespół grał w liceum, bądź posłuchać pierwszego w życiu nagrania Billy'ego Joe Armstronga.

Jeżeli zaś chcielibyście zobaczyć „Heart Like a Hand Grenade” w całości, a akurat nie przebywacie obecnie w Stanach Zjednoczonych, to informujemy, że dzieło trafi do serwisów VoD 16 października 2015 roku, zaś w formacie DVD będzie do nabycia od 13 listopada 2015.

Jak Wam się podoba to wykonanie „American Idiot”?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Green Day