Jak Green Day po raz pierwszy zagrał „American Idiot”?

Robert Skowronski
15.10.2015 12:56
Jak Green Day po raz pierwszy zagrał „American Idiot”? Fot. kadr z wideo

W amerykańskich kinach można zobaczyć dokument poświęcony zespołowi Green Day. Obraz będzie też wyświetlany w części europejskich państw. Już teraz możemy zobaczyć fragment dzieła, w którym grupa po raz pierwszy gra utwór „American Idiot” na żywo.

Obraz w reżyserii Johna Roeckera czekał na trafienie do kin szmat czasu, gdyż całe 11 lat, kiedy to Green Day zaczął pracę nad krążkiem „American Idiot”, a twórca z kamerą towarzyszył muzykom przez 9 miesięcy ich pracy.

Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt i Tre Cool poznali się z reżyserem, kiedy użyczyli swoich głosów w jego animacji o tytule „Live Freaky Die Freaky”. Po tym doświadczeniu twórca zachęcał wokalistę zespołu, by ten pomyślał o udokumentowaniu procesu powstawania nowej płyty grupy na taśmie filmowej. Muzycy wyszli jednak z propozycją, że to Roecker powinien zająć się wyreżyserowaniem dokumentu. Tak też się stało.

Obraz „Heart Like a Hand Grenade” w swoim bogatym materiale zawiera m.in. zapis wykonania przez kapelę po raz pierwszy utworu tytułowego z płyty „American Idiot”. Do tego historycznego momentu doszło w Olympic Auditorium w Los Angeles. Jak wtedy wypadł Green Day?

Johna Roecker wspomina moment, w którym znalazł się na koncercie wraz z kamerą:

Starałem się skupić na kręceniu ich, ale byłem też bardzo wyczulony na to, jak publiczność reaguje na utwór. To był zapierający dech moment, a odbiór fanów był niesamowity.

Reżyser mówiąc o swoim dziele podkreśla jego unikatowość oraz to, że nikt nigdy nie miał okazji być tak blisko grupy, jak właśnie on:

To pierwszy raz kiedy Green Day pozwolił komuś wejść do studia i ich kręcić. Miałem dostęp do wszystkiego i mogłem nagrywać co tylko chcę. Nasz film pokazuje zespół będący u szczytu swoich możliwości. To dzieło, które inspiruje.

Jeżeli spodobało Wam się dziewicze wykonanie „American Idiot”, to zobaczcie nieco więcej fragmentów „Heart Like a Hand Grenade” w oficjalnym zwiastunie dokumentu. Możecie też cofnąć się jeszcze bardziej do przeszłości Green Daya i zobaczyć jak zespół grał w liceum, bądź posłuchać pierwszego w życiu nagrania Billy'ego Joe Armstronga.

Jeżeli zaś chcielibyście zobaczyć „Heart Like a Hand Grenade” w całości, a akurat nie przebywacie obecnie w Stanach Zjednoczonych, to informujemy, że dzieło trafi do serwisów VoD 16 października 2015 roku, zaś w formacie DVD będzie do nabycia od 13 listopada 2015.

Jak Wam się podoba to wykonanie „American Idiot”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.