08.06.2016 10:53

Jak Hellyeah wpadł na pomysł wykorzystania nagrań Dimebaga?

Zespół postanowił użyć materiału stworzonego przez zmarłego gitarzystę na swojej najnowszej płycie. Skąd ten pomysł?

Jak Hellyeah wpadł na pomysł wykorzystania nagrań Dimebaga?
foto: 0000554 / Reporter / East News; Associated Press / Fotolink / East News

Hellyeah wydał 3 czerwca 2016 roku krążek „Unden!able”. Na albumie znalazł się cover utworu Phila Collinsa z 1982 roku zatytułowany „I Don't Care Anymore”. W numerze wykorzystano nagranie partii gitarowej wykonanej przez Dimebaga Darrella, które powstało 14 lat temu.

Wokalista grupy Hellyeah, Chad Gray, w jednym z wywiadów opowiedział, jak doszło do tego, że muzycy wykorzystali materiały zmarłego gitarzysty. Tak naprawdę był to czysty przypadek.

Wokalista akurat w zacisznym kącie pisał teksty utworów, gdy tymczasem reszta zespołu była obok w pomieszczeniu imprezując na całego i zostawiając w spokoju twórcę słów na nadchodzące nagranie. 

Wszystko zaczęło się, gdy gitarzysta wpadł na ciekawy pomysł:

"

Christian napomknął, że fajnie byłoby nagrać „I Don't Care Anymore”. Vinnie na to odparł: „Ja i mój brat nagraliśmy to 14 lat temu”. Nagle ruszyła cała ta machina. Vinnie, jak to Vinnie, zadzwonił do naszego drogiego przyjaciela Sterlinga Winfielda, który był inżynierem przy niektórych nagraniach Pantery i jest również odpowiedzialny za pracę z Hellyeah. "

Tym sposobem rozpoczęły się intensywne poszukiwania tego nagrania, co nie było proste, bo Pantera ma sporo materiałów. Muzycy nawet nie wiedzieli jak długi jest to materiał:

"

W konsekwencji okazało się, że znaleźliśmy całą ścieżkę. Mieliśmy nowy element. Jakoś zdołali oni przerobić nagranie na plik Pro Tools, więc dosłownie od początku do końca słychać gitarę Dimebaga i to brzmienie... Jego brzmienie było charakterystyczne i naprawdę możesz poczuć energię. "

Posłuchajcie, jak prezentuje się ten cover:

Chad Gray opowiedział również o momencie, gdy przyszedł czas na nagrywanie wokali. Jak się okazuje był to bardzo emocjonujący moment dla artysty:

"

Producent Kevin Churko rozmieścił mikrofony i powiedział: „Ok, jesteś gotowy?” Był bardzo podekscytowany i zastanawiałem się dlaczego. On na to: „Po prostu wiem, że dasz czadu”. Wszystko przez te emocje... Więc odszedł i wyłączył światła w studiu, popatrzyłem na niego i zapytałem: „Co ty robisz?”. Odpowiedział, że stwarza atmosferę. Zacząłem śpiewać...  Obojętnie jak brzmiał tego dnia mój głos, to było fantastyczne. "

Po sesji nagraniowej producent stwierdził, że wokalista będzie śpiewać ten utwór do końca swoich dni, bo utwór wyszedł według niego po prostu świetnie.

Jak oceniacie cover „I Don't Care Anymore” z gitarą Dimebaga Darella?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Dimebag Darrell