24.04.2015 11:08

Jak James Hetfield nauczył się śpiewać?

Wokalista Metalliki na pierwszych płytach raczej krzyczy niż śpiewa. Przełom nastąpił przy okazji nagrywania "Black Album". Kto go zainspirował?

Jak James Hetfield nauczył się śpiewać?
Foto: Kreepin Deth, CC-BY-3.0

Od 1991 roku Metallica zaczęła stopniowo zmieniać styl na bardziej melodyjny. Producent "Black Albumu" Bob Rock opowiedział, że James Hatfield przed nagraniem tej płyty kompletnie nie umiał śpiewać. Okazuje się, że główną inspiracją był dla niego wokalistka popowy Chris Isaak! Poprosił więc Rocka, by popracowali razem nad wokalem:

"

Hetfield powiedział do mnie: "Bob, ja jeszcze nigdy nie śpiewałem. Do tej pory tylko się wydzierałem". Wtedy puścił mi płytę Chrisa Isaaka i powiedział: Chcę tak zaśpiewać na "Nothing Else Matters" i "Unforgiven". Jak to się robi? "

Bob Rock profesjonalnie przygotował lidera Metalliki do nagrania płyty. Ponoć codziennie ćwiczyli, aż do momentu, w którym głos Hetfielda nadawał się do wykorzystania w studiu.

"

Powiedziałem mu: "Twój głos będzie brzmiał świetnie". Zależało mi na tym, żeby nie trzeba było podwajać ścieżek jego wokalu. Chris Isaak tego nie robi. Kiedy się go słucha, można wyłapać wszystkie niuanse. James bardzo się rozwinął i obecnie jest świetnym wokalistą. "

Hetfield jest teraz pod tym względem prawdziwym profesjonalistą. Wystarczy posłuchać jak się rozgrzewa:

Zobaczcie też jak melodyjna strona Metalliki wpływa na niemowlęta. Wystarczy puścić dziecku "Nothing Else Matters" zamiast kołysanki!

Wolicie Jamesa Hetfielda krzyczącego czy śpiewającego?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Metallica Duperele James Hetfield