22.11.2019 15:38

Jak Kirk z Metalliki został Wahmmettem? To w tym utworze muzyk usłyszał efekt pierwszy raz

Kirk Hammett, gitarzysta Metalliki zdradził w wywiadzie, kiedy pierwszy raz usłyszał efekt gitarowy zwany "kaczką", którego teraz regularnie używa.

Kirk Hammett
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Wah-wah to podłogowy efekt gitarowy nazywany przez muzyków także kaczką. Jest on popularny w muzyce metalowej, jednak to Kirk Hammett został okrzyknięty królem tego sprzętu. Muzyk używa pedałów wah-wah tak często, że błyskotliwi autorzy memów zaczęli nazywać gitarzystę Wahmmettem.

Jak Kirk z Metalliki został Wahmmettem? 

Jednak określenie nigdy by nie powstało, gdyby nie pewien utwór. W jednym z ostatnich wywiadów dla Guitar Player Magazine, Kirk Hammett wymienił solówki gitarowe, które zmieniły jego życie. Wśród nich znalazła się również ta, w której po raz pierwszy usłyszał ulubiony efekt gitarowy.

Metallica
Metallica
Przeczytaj także Metallica podarowała fortunę organizacji, która pomoże ludziom po pożarach w Kalifornii

Muzyk oznajmił, że to "Warriors" Thin Lizzy z 1976 roku to kluczowy moment w jego rozwoju. Przyznał, że to właśnie wtedy po raz pierwszy spotkał się z użyciem efektu wah-wah.

"

To właśnie w tym solo pierwszy raz usłyszałem, jak działa pedał wah. Pamiętam, że gdy z głośników wydobył się ten charakterystyczny dźwięk, byłem bardzo zaskoczony. "

O ulubionym efekcie Hammett rozmawiał wcześniej także z Metal Hammerem:

"

Dla mnie wah-wah jest bardzo podobny do ludzkiego głosu. Nie chodzi mi o ten dźwięk, od którego pochodzi nazwa efektu, ale o manipulowanie tonem, jakiegokolwiek nie miałbym w głowie w danym momencie. Ten efekt daje mi najlepsze połączenie z samym sobą. "

Zobacz też: Córka Michaela Jacksona opuściła studniówkę, żeby pójść na koncert Metalliki