30.03.2018 15:34

Jak Tool użył Ciągu Fibonacciego, żeby skomponować utwór „Lateralus”?

Kanał Polyphonic przeprowadził ciekawą analizę, w której zaprezentował widzom jak Tool użył znanego wzoru matematycznego, aby skomponować tytułowy utwór ich 3. studyjnego albumu „Lateralus”. 

Jak Tool użył Ciągu Fibonacciego, żeby skomponować utwór „Lateralus”?
foto: kadr z wideo

Muzyka Toola od początku ich istnienia wprowadzała uważnych słuchaczy w stan niemal narkotycznego transu. Utwory takie jak „Sober”, czy „Schism” zdobyły ogromne uznanie i pozwoliły zespołowi sprzedać miliony egzemplarzy płyt na całym świecie. Kompozycje zespołu nie miały chwytliwych refrenów i prostych tekstów, wręcz przeciwnie - ich muzyka cechuje się nietypową rytmiką, częstymi zmianami tempa i podziałów czasowych, a słowa śpiewane przez Maynarda Jamesa Keenana często opowiadają o tematach z kręgów metafizycznych.

Idealnym przykładem ich stylistyki jest utwór „Lateralus” pochodzący z płyty o tym samym tytule. Co jest jednak bardzo ciekawe w tym dziele Toola, to tekst, który bazuje na wzorze matematycznym zwanym Ciągiem Fibonacciego. Zakłada on, że podstawowym wyrazem równania jest 0, drugim wyrazem jest 1, a każdy następny jest sumą dwóch poprzednich. Wzór powstał w XII wieku, a jego autorem jest Leonard z Pizy, który podał ten wzór jako rozwiązanie zadania o rozmnażaniu się królików. 

Szóstka z matmy dla Keenana z Toola

Kilkaset lat później, rozwiązanie zagadki o królikach zainspirowało MJK. Użył tego ciągu przy pisaniu tekstu do wspomnianego „Lateralus”. Polyphonic stworzył na ten temat bardzo ciekawy wideo-esej, w którym dość szczegółowo tłumaczy w jaki sposób Ciąg Fibonacciego wkomponował się do muzyki przygotowanej przez Adama Jonesa, Justina Chancellora i Danny'ego Careya:

Polyphonic zwraca uwagę na to, że tekst jest skonstruowany w ten sposób, żeby każdy następny wers miał liczbę sylab, która odpowiada kolejnym wyrazom w ciągu - zaczynając od dwóch „jedynek”, przez 2, potem 3, następnie 5, aż dochodzimy do 13 sylab na wers i cykl się odwraca. Twórca wideo interpretuje także tekst, który nawiązuje do teorii stworzenia Kamienia Filozoficznego, a także zwraca uwagę na użycie kolorów przez Keenana: czarnego, białego, czerwonego i żółtego, które odpowiadają temu, co przeczytać można o wspomnianym kamieniu. 

Całe wideo Polyphonic jest krótsze od samego utworu o którym opowiada, jednak można dowiedzieć się z niego wielu interesujących faktów na temat nie tylko samego „Lateralus”, ale także ciekawych informacji o matematyce i o sztuce ogólnie. Niestety, na razie wygląda na to, że fani jeszcze przez dobrych kilka miesięcy nie będą mieli okazji używać matematyki do interpretowania utworów Toola. Chociaż i tak ostatnio pojawiły się informacje, jakoby zespół wszedł do studia i rozpoczął pracę nad 5. pełnoprawnym krążkiem. 

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele Tool