Jak brzmi 100 efektów gitarowych naraz?

Jakub Gańko
03.03.2016 10:57
Jak brzmi 100 efektów gitarowych naraz? Fot. kadr z wideo

Dwóch YouTuberów postanowiło odpowiedzieć na odwieczne pytanie. Czy efektu da się w ogóle słuchać?

Lubicie efekty gitarowe? Nick Reinhart z zespołu Tera Melos i basista Juan Alderete de la Peña też. Swojej pasji dają regularnie upust na własnym kanale na YouTubie, gdzie publikują testy poszczególnych urządzeń. Można spokojnie założyć, że są specami w swojej dziedzinie i słyszeli już niejeden efekt.

Nie ma więc co się dziwić, że zdecydowali się zaproponować małe odstępstwo od standardowej formuły swojej działalności. Zamiast przetestować w akcji kolejne urządzenie, porwali się na prawdziwe wyzwanie: postanowili sprawdzić, jak brzmiałoby aż 100 efektów podłączonych naraz do jednej gitary.

Instrumentaliści od dawna zastanawiali się, skąd bierze się ta fascynacja i czemu każdy muzyk na widok przynajmniej kilku efektów automatycznie zaczyna się zastanawiać, jak brzmiałyby połączone ze sobą.

Myślę, że to po prostu kwestia instynktu u gitaromaniaków. To pytanie samo ciśnie się na usta. W moim przypadku... No, od razu wiem, że to będzie brzmiało chu*owo, ale i tak jak widzę 50 efektów obok siebie, gdzieś z tyłu głowy rodzi się pytanie: „kurczę, a gdybym je włączył wszystkie naraz?”. Może wydarzyłoby się coś magicznego, uzyskalibyśmy brzmienie ponad brzmieniami i zadzwoniłby do nas sam Brian Eno z pytaniem „jak to zrobiliście?!”.

Też tak mieliście? No to mamy dla Was dobrą wiadomość: nadszedł kres Waszych domysłów. Melos i de la Peña naprawdę to zrobili, a ich wyczerpujące wideo przedstawia cały proces przygotowań do uruchomienia 100 efektów gitarowych naraz. Obejrzyjcie, jak dobierają urządzenia, opowiadają o nich i jak poszerzanie ich asortymentu wpływa na brzmienie instrumentu.

Albo możecie przewinąć od razu do 16:30, żeby sprawdzić czy udało im się osiągnąć magiczne brzmienie ponad brzmieniami, czy też po prostu uzyskali niesłuchalne rzężenie, jak podpowiadałby zdrowy rozsądek.

Skoro gitarzyści odpowiedzieli już na odwieczne pytanie swoich kolegów po fachu, proponujemy kolejne wyzwanie: niech przekonają Kirka Hammetta, że za sprawą swojego KHDK Electronics nie został wcale pierwszym muzykiem, który wypuścił na rynek swój efekt gitarowy.

Jeśli macie ciągoty do nietypowych brzmień, proponujemy Wam solówkę na basie bez strun, przytłaczające brzmienie betonowej gitary oraz metal wykonany na łopacie.

Chcielibyście sami powtórzyć brzmienie 100 efektów gitarowych naraz?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.