19.01.2017 14:03

Jak brzmi 50 twarzy „Whole Lotta Love” Led Zeppelin?

...i bynajmniej nie chodzi o to, że ktoś podłożył słynny utwór pod fragmenty ekranizacji bestsellera E.L. James, lecz zmontował fragmenty jego 50 coverów.

Jak brzmi 50 twarzy „Whole Lotta Love” Led Zeppelin?
foto: kadr z wideo

Twórczość niewielu zespołów otaczana jest takim kultem i szacunkiem jak Led Zeppelin. Jeśli ktoś chce wziąć na warsztat utwory tej grupy, musi liczyć się z tym, że przez wielu słuchaczy z miejsca zostanie określony samobójcą. No bo czy da się zagrać cokolwiek lepiej od Led Zeppelin? Nie brakuje muzyków, których to nie odstrasza.

Ciężko byłoby wybrać ten jeden najważniejszy utwór w dorobku Jimmy'ego Page'a i spółki. Do dziś trwają nawet nierozstrzygnięte spory o najlepszy album w ich dyskografii - większość fanów nie wyobraża sobie półki bez kompletu pierwszych czterech wydawnictw. Dopiero przy piątym, wydanym w 1973 roku „Houses of the Holy”, pojawiły się pośród nich kontrowersje.

Do najpopularniejszych kawałków z pewnością należy „Whole Lotta Love”, który otwierał drugi krążek Led Zeppelin. Utwór okazał się jego pierwszym hitem w Stanach Zjednoczonych i otworzył mu wrota do kariery także za oceanem. Nic dziwnego, że do dziś stanowi jedną z najczęściej coverowanych kompozycji Roberta Planta i kolegów.

Co ciekawe, sam utwór zapożyczał już wiele z „You Need Love” Williego Dixona i na mocy wyroku sądu w późniejszych wydaniach został on dopisany do jego współkompozytorów. Później coverowany był już przez wszystkich: od Prince'a i Tiny Turner, przez Tori Amos i Perry'ego Farrella, aż po Mary J. Blige i Adama Lamberta.

Sample z „Whole Lotta Love” pojawiły się także w kawałkach The Prodigy i Sandry - krótko mówiąc: Led Zeppelin było już wszędzie. Fragmenty 50 coverów tej jednej ze sztandarowych pozycji klasycznego rocka zostały teraz skompilowane w jednym wideo.

Posłuchajcie tego na własne uszy:

Wcześniej mogliśmy już usłyszeć 50 twarzy „Ace of Spades” Motorhead. Podobnych kompilacji coverów doczekały też inne zasłużone szlagiery rocka: m.in. „Bohemian Rhapsody” Queen, „Smells Like Teen Spirit” Nirvany czy „Welcome to the Jungle” Guns N' Roses.

Jaki jest Wasz ulubiony cover „Whole Lotta Love”?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Led Zeppelin