02.12.2015 13:16

Jak brzmi „Lot trzmiela” na otwartych strunach?

Muzyka łagodzi obyczaje – tak zwykło się mówić najczęściej w przypadku muzyki klasycznej. Wśród dostojnych utworów ukrył się jednak jeden diabelsko szybki i mogący kojarzyć się z... metalem.

Jak brzmi „Lot trzmiela” na otwartych strunach?
foto: kadr z wideo

Mowa o „Locie trzmiela” pochodzącym z opery „Bajka o Carze Sułtanie” Nikołaja Rymskiego-Kosakowa z 1900 roku. YouTubowy wirtuoz gitary – Rob Scallon – dostrzegł w tym utworze metalowy potencjał i postanowił nagrać wideo, w którym w roli głównej występuje właśnie to muzyczne dzieło.

Artysta jednak nie byłby sobą, gdyby nie wykonał go po swojemu. Jest to kontynuacja „cyklu”, którego dwie pozostałe części to kawałek zagrany na jednym oraz na wszystkich progach. Całość wydaje się mocno pokręcona przede wszystkim ze względu na charakteryzacje muzyka, które zmieniają się niczym w kalejdoskopie.

Posłuchajcie, jak brzmi muzyka klasyczna „wybzyczana” na gitarze elektrycznej!

Związki metalu z klasyką są znane wielbicielom ciężkich brzmień nie od dziś. Po takie połączenie sięgają jednak coraz częściej amatorzy, muzycy nieznani szerszej publiczności, ale też i orkiestry. Doskonałym przykładem mogą być tu covery takich zespołów jak Metallica, Megadeth czy Iron Maiden.

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że osobowości fanów Slayera i Jana Sebastiana Bacha są do siebie bardziej podobne, niż mogło się to wydawać...

Podoba Wam się taka interpretacja „Lotu trzmiela”?

Magda Słomka
Tagi: Duperele