26.04.2017 15:40

Jak brzmi „Orion” Metalliki w 9 stylach kultowych zespołów?

A gdyby słynny instrumentalny kawałek wykonywali Type O Negative, Judas Priest czy In Flames? Posłuchajcie takiej wersji.

Jak brzmi „Orion” Metalliki w 9 stylach kultowych zespołów?
foto: kadr z wideo

„Master of Puppets” do dziś uchodzi nie tylko za szczytowe osiągnięcie w dyskografii Metalliki, lecz także jedno z najważniejszych dokonań w obrębie całego thrash metalu. Osiem kompozycji zawartych na tym krążku to niekwestionowana klasyka gatunku. Każdy z nich doczekał się już wielu coverów.

Pośród najsłynniejszych kompozycji z trzeciego albumu Jamesa Hetfielda i spółki można wymieniać utwór tytułowy czy otwierający całość „Battery”, a także klimatyczny „Welcome Home (Sanitarium)”. Ten ostatni był wielokrotnie brany na warsztat między innymi przez Korna.

Nie zapominajmy jednak o przedostatniej pozycji na płycie, instrumentalnym „Orionie”. To nieformalny sequel „The Call of Ktulu” z poprzedniego krążka, który stanowił popis zmarłego wkrótce po wydaniu albumu Cliffa Burtona. Kirk Hammett po latach w następujący sposób opisywał ten numer:

"

Jak dla mnie „Orion” był łabędzim śpiewem Cliffa Burtona. To wspaniały kawałek, a on skomponował całą jego środkową część. To nam dało pewne wyobrażenie o kierunku, w którym zmierzał. Gdyby został z nami, prawdopodobnie poszedłby właśnie w tę stronę. Nasze brzmienie byłoby zupełnie inne, gdyby był tu wciąż z nami. "

Dziś faktycznie ciężko go sobie wyobrazić w jakiejkolwiek innej wersji... Ale jeśli jednak spróbujemy? Na kanale 331Erock na YouTubie pojawiła się interesująca kompilacja wykonań „Oriona” w stylu 9 kultowych kapel. Trzeba przyznać, że to dość zróżnicowane zespołu, mówimy bowiem gotyckim Type O Negative, powermetalowym DragonForce czy wirtuozerii Steve'a Vaia.

Mamy też style Judas Priest, In Flames oraz Children of Bodom, jest więc w czym wybierać. Nagranie to potwierdza jednak przede wszystkim znaną od dawna prawdę: dobra kompozycja obroni się po prostu w każdym stylu.

Przekonajcie się o tym na własne uszy:

Jeśli spodobało Wam się poznawanie ulubionych kawałków na nowo dzięki odmiennym interpretacjom, sprawdźcie też „Chop Suey!” System of a Down w 20 różnych stylach, „Bad Blood” Taylor Swift wykonany na modłę Disturbed czy Rammsteina, Toola i Cannibal Corpse w jednym utworze.

Który styl podoba Ci się najbardziej?

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Jakub Gańko
Tagi: Metallica Duperele