Jak brzmi „Orion” Metalliki w 9 stylach kultowych zespołów?

Jakub Gańko
26.04.2017 15:40
Jak brzmi „Orion” Metalliki w 9 stylach kultowych zespołów? Fot. kadr z wideo

A gdyby słynny instrumentalny kawałek wykonywali Type O Negative, Judas Priest czy In Flames? Posłuchajcie takiej wersji.

„Master of Puppets” do dziś uchodzi nie tylko za szczytowe osiągnięcie w dyskografii Metalliki, lecz także jedno z najważniejszych dokonań w obrębie całego thrash metalu. Osiem kompozycji zawartych na tym krążku to niekwestionowana klasyka gatunku. Każdy z nich doczekał się już wielu coverów.

Pośród najsłynniejszych kompozycji z trzeciego albumu Jamesa Hetfielda i spółki można wymieniać utwór tytułowy czy otwierający całość „Battery”, a także klimatyczny „Welcome Home (Sanitarium)”. Ten ostatni był wielokrotnie brany na warsztat między innymi przez Korna.

Nie zapominajmy jednak o przedostatniej pozycji na płycie, instrumentalnym „Orionie”. To nieformalny sequel „The Call of Ktulu” z poprzedniego krążka, który stanowił popis zmarłego wkrótce po wydaniu albumu Cliffa Burtona. Kirk Hammett po latach w następujący sposób opisywał ten numer:

Jak dla mnie „Orion” był łabędzim śpiewem Cliffa Burtona. To wspaniały kawałek, a on skomponował całą jego środkową część. To nam dało pewne wyobrażenie o kierunku, w którym zmierzał. Gdyby został z nami, prawdopodobnie poszedłby właśnie w tę stronę. Nasze brzmienie byłoby zupełnie inne, gdyby był tu wciąż z nami.

Dziś faktycznie ciężko go sobie wyobrazić w jakiejkolwiek innej wersji... Ale jeśli jednak spróbujemy? Na kanale 331Erock na YouTubie pojawiła się interesująca kompilacja wykonań „Oriona” w stylu 9 kultowych kapel. Trzeba przyznać, że to dość zróżnicowane zespołu, mówimy bowiem gotyckim Type O Negative, powermetalowym DragonForce czy wirtuozerii Steve'a Vaia.

Mamy też style Judas Priest, In Flames oraz Children of Bodom, jest więc w czym wybierać. Nagranie to potwierdza jednak przede wszystkim znaną od dawna prawdę: dobra kompozycja obroni się po prostu w każdym stylu.

Przekonajcie się o tym na własne uszy:

Jeśli spodobało Wam się poznawanie ulubionych kawałków na nowo dzięki odmiennym interpretacjom, sprawdźcie też „Chop Suey!” System of a Down w 20 różnych stylach, „Bad Blood” Taylor Swift wykonany na modłę Disturbed czy Rammsteina, Toola i Cannibal Corpse w jednym utworze.

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.