Jak brzmi „Paranoid” po niemiecku?

Aleksandra Degórska
28.06.2016 16:49
Jak brzmi „Paranoid” po niemiecku? Fot. FaceToFace / Reporter / East News; Caryca Pejnta

Alles klar! Czas nieco poduczyć się języka naszych sąsiadów za pomocą akompaniamentu Black Sabbath!

Każdy muzyczny wyjadacz zna ten numer - charakterystyczny riff gitarowy, nerwowy wokal zwariowanego Ozzy'ego. Utwór pochodzi z albumu „Paranoid”, który ukazał się 18 września 1970 roku.

Czy wówczas Black Sabbath zdawał sobie sprawę, że kawałek stanie się jednym z ich najpopularniejszych numerów? Co więcej - czy mógł przypuszczać, że powstanie cover i to... w języku niemieckim?

W latach 70. w Niemczech ludzie uwielbiali popowy duet Cindy und Bert, który tworzyli Jutta Gusenberger oraz Norbert Berger. Zespół reprezentował Niemcy w 1974 roku na konkursie Eurowizji. Zanim jednak stali się gwiazdami w swoim kraju zaprezentowali w 1971 roku cover Black Sabbath w języku niemieckim.

Co więcej w utworze nie ma mowy o zrozpaczonym szaleńcu tylko o psie Baskerville’ów, który na pewno każdy kojarzy z przygód Sherlocka Holmesa.

Posłuchajcie tego nietypowego coveru:

Oczywiście wokaliści rysują scenę z fimu grozy: gęsta mgła nad bagnem w Forest Hill, gdzie grasuje bestia, której wszyscy panicznie się boją:

Gdy na kogoś napadnie,

pies Baskerville'ów (o tak)

Ten przegrał,

W walce z Baskervillem. (o tak)

Jak wiadomo Black Sabbath lubi mroczną tematykę, zatem historyjka o krwiożerczym psie nawet pasuje do konwencji satanistycznych tekstów brytyjskiej kapeli. Dodając do tego jeszcze twardy język niemiecki mamy mieszankę wybuchową.

Kto by mógł pomyśleć, że kompozycja, która powstała jako ostatni kawałek podczas pracy Black Sabbath w studiu stanie się takim hitem. Muzycy improwizowali sobie, gdy nagle Tony Iommi zaczął grać riff i cała reszta do niego dołączyła. Stworzenie utworu zajęło im mniej niż pół godziny.

Jak oceniacie „Paranoid” po niemiecku?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.