Jak brzmi „Schism” Toola w wesołej durowej tonacji?

Maciej Koprowicz
28.07.2017 11:42
Jak brzmi „Schism” Toola w wesołej durowej tonacji? Fot. kadr z wideo, Pixabay

Wystarczy zmiana tonacji, by zmienić utwór nie do poznania. Dzięki temu nawet mroczny kawałek Toola zabrzmi jak piosenka z krainy szczęśliwości.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego jedne piosenki wydają nam się wesołe, a inne smutne? Decyduje o tym tonacja. W muzyce istnieją dwie – durowa, zwana też majorową i molowa, inaczej minorowa. Różnią się miejscami występowania półtonów w gamie dźwięków. Ta drobna różnica ma jednak kolosalne znaczenie dla odbioru muzyki – słuchając melodii w tonacji durowej instynktownie czujemy radość, a tonacja molowa nas przygnębia.

Tę podstawową zasadę rządzącą muzyką lubią wykorzystywać twórcy filmów na YouTube. Wystarczy zmienić w programie do edycji dźwięku tonację popularnego utworu, by zabrzmiał jak zupełnie inny kawałek. Youtuberzy przerabiają więc wesołe piosenki na utwory o emocjonalnym natężeniu marsza pogrzebowego i odwrotnie – zmieniają ponure, ciężkie dźwięki w słoneczne i radosne.

Nick Proch postanowił sprawdzić, czy z mrocznego i smutnego Toola można zrobić wesołych hipisów. Udało mu się to – zmienił tonację utworu „Schism” na durową i uzyskał zaskakujący efekt. Kto by się spodziewał, że Tool może zabrzmieć tak optymistycznie? Posłuchajcie „Schism” w pełnej życia wersji:

Dla przypomnienia, oryginalna wersja utworu:

Proch ma już na koncie cover „Schism” z orkiestrą symfoniczną. Podnosząco na duchu brzmi też interpretacja Toolowego „Sober” w wykonaniu dzieci. Artyści znają różne sposoby, by zmienić słynne piosenki nie do poznania. Można to osiągnąć, na przykład grając je trzy razy szybciej albo w wysoko nastrojonych wersjach.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.