20.09.2017 11:13

Jak brzmi „Smells Like Teen Spirit” Nirvany z blastami?

Myślicie, że Dave Grohl poradziłby sobie z superszybką partią bębnów?

Jak brzmi „Smells Like Teen Spirit” Nirvany z blastami?
foto: Retna/Photoshot/REPORTER, kadr z wideo

Blast beats to technika perkusyjna, która wymaga od instrumentalisty imponujących umiejętności i długotrwałego treningu. Popularne „blasty” polegają na waleniu po garach z naprawdę wielką prędkością, zwykle co najmniej 90 uderzeń na minutę. Stosowane są głównie w hardcore punku i ekstremalnych odmianach metalu.

A jak blast beats sprawdziłyby się w muzyce grunge, która jest przecież swego rodzaju połączeniem punka i metalu? Odpowiedź na to pytanie daje twórca youtube’owego kanału 66Samus, czyli Samus Paulicelli, perkusista znany z zespołu Decrepit Birth. Blasty zagrał oczywiście do sztandarowego utworu tego gatunku, czyli „Smells Like Teen Spirit” Nirvany. Sprawdźcie, jak brzmiałby Dave Grohl, gdyby był metalowcem:

To nie pierwszy filmik Paulicelliego z blast beats – wcześniej grał je m.in. do „Smoke On The Water” Deep Purple. Blasty to tak trudna sztuka, że opanowanie tej umiejętności jest marzeniem każdego perkusisty. Próbowała je grać pani premier Norwegii, a niejaki Manuel Manopla jest mistrzem blastowania na niewidzialnej perkusji w metrze. Z kolei youtuber Rob Scallon potrafi sprawić, by blast brzmiał jak… gra na pianinie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Nirvana