Jak brzmi „Smells Like Teen Spirit” na 64 stacjach dyskietek?

Jakub Gańko
11.07.2016 14:26
Jak brzmi „Smells Like Teen Spirit” na 64 stacjach dyskietek? Fot. kadr z wideo + materiały promocyjne

Na pewno znacie setki wersji przeboju Nirvany. Takiej, stworzonej przez pomysłowego Polaka, mogliście jednak nie słyszeć...

Największy przebój Kurta Cobaina i spółki to zarazem jeden z najczęściej coverowanych utworów wszech czasów. To zupełnie naturalne, zważywszy że prawie każdy kojarzy jego charakterystyczne dźwięki, a i przearanżowanie ich na nowe instrumentarium to całkiem sympatyczna i względnie nieskomplikowana robota. Nawet dla... w pewnym stopniu dosłownie: robota.

Pośród niezliczonych coverów „Smells Like Teen Spirit” nie brakowało już wersji w wykonaniu przeróżnych orkiestr, takiej jednak jeszcze nie słyszeliście. A właśnie mianem orkiestry należałoby chyba określić przedsięwzięcie The Floppotron, w skład którego wchodzą 64 stacje dyskietek, 8 dysków twardych i 2 skanery. I nie, wcale nie mówimy o podstawowym zestawie do budowy Skynetu.

To tylko asortyment, jaki zaprzągł do pracy Paweł Zadrożniak. Każde z tych urządzeń posiada własny silniczek, który wydaje charakterystyczny odgłos przy zapisywaniu bądź odczytywaniu danych z dysku magnetycznego. Wystarczy tylko dopasować odpowiednio prędkość silniczków i można wydobyć z nich zestaw upragnionych dźwięków, które ułożą się w żądany utwór. W tym wypadku „Smells Like Teen Spirit”.

Utwór Nirvany wykonany przez całe kolumny stacji dyskietek i dyski twarde robi naprawdę zdehumanizowane, oryginalne wrażenie. Kiedy już wydawało się, że słyszeliście wszystkie możliwe wykonania tego kawałka, maszyny przejęły kontrolę i zaterkotały całość po swojemu.

Posłuchajcie tego na własne uszy:

To nie pierwszy raz, kiedy urządzenia scoverowały rockowy szlagier. Sprawdźcie też nasze TOP 10 rocka i metalu granego na stacjach dyskietek, a także innych maszynach i urządzeniach. Mamy też więcej coverów „Smells Like Teen Spirit” w tym wersję bez instrumentów i złożoną z innych coverów.

Jak oceniacie takie wykonanie „Smells Like Teen Spirit”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.