01.09.2017 13:25

Jak brzmi „Smoke On The Water” Deep Purple z blastami?

Kultowy numer Purpurowych za sprawą riffu inspiruje przede wszystkim gitarzystów. Co się stanie, gdy weźmie go na warsztat metalowy bębniarz?

Jak brzmi „Smoke On The Water” Deep Purple z blastami?
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Blast beats to superszybkie rytmy perkusyjne, stosowane głównie w ekstremalnych odmianach metalu i hardcore punka. W blastach następuje zwykle co najmniej 90 uderzeń na minutę, więc pałker ma naprawdę dużo roboty. Ich granie wymaga wielkich umiejętności, świetnego wyczucia rytmu i długotrwałych ćwiczeń za zestawem perkusyjnym.

Blastując, perkusista musi tłuc po garach o wiele, wiele szybciej niż dzieje się to zazwyczaj w muzyce rockowej. Okazuje się, że połączenie superszybkiego bębnienia z utworem w standardowym tempie daje interesujący efekt. Wygląda na to, że blasty… pasują do każdej muzyki. Samus Paulicelli, perkusista Decrepit Birth i twórca youtube’owego kanału 66Samus postanowił zagrać je do „Smoke On The Water”, kultowego utworu Deep Purple z albumu „Machine Head” z 1971 roku. Utwór doczekał się wielu coverów, ale ten jest naprawdę wyjątkowy. Posłuchajcie, jak Samus zawstydził Iana Paice’a:

Umiejętność blastowania to marzenie każdego perkusisty. Chciałaby je grać zarówno pani premier Norwegii, jak i niejaki Manuel Manopla, który uwielbia blastować na niewidzialnej perkusji w metrze. Z kolei Rob Scallon to prawdziwy mistrz blastu – potrafi sprawić, by brzmiał jak… gra na pianinie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Deep Purple Duperele