Jak brzmi The Cure w stylu vaporwave?

Maciej Koprowicz
27.02.2018 13:22
Jak brzmi The Cure w stylu vaporwave? Fot. kadr z wideo

Album „10:15 Virtual Nights” to wyjątkowy tribute dla grupy Roberta Smitha. Złożyło się na niego 10 interpretacji jej utworów, utrzymanych w vaporwave'owym klimacie.

Vaporwave to jeden z najciekawszych popkulturowych fenomenów XXI wieku. Jego początki przypadają na 2011 - jak wiele kulturowych zjawisk ostatnich lat, zrodził się w internecie. To estetyka, przejawiająca się w takich dziedzinach sztuki, jak muzyka, grafika i wideo, która charakteryzuje się nawiązaniami do kultury retro lat 80. i 90. XX wieku.

Nurt vaporwave wskrzesza klimat starych gier wideo, komputerów PC z lat 90. i popkultury japońskiej, szczególnie anime i mangi. Jego muzycznym tłem jest spokojna, pogodna i odprężająca muzyka elektroniczna, z premedytacją ocierająca się o kicz.

Fundamentem całego tego zjawiska jest nostalgia za dwiema ostatnimi dekadami XX wieku. Muzyka tamtych lat aż prosi się więc o vaporwave’ową interpretację. Doczekała się jej ostatnio twórczość The Cure.

Wytwórnia Adhesive Sounds stworzyła „10:15 Virtual Nights. A Tribute To The Cure”, czyli vaporwave’owy hołd dla jednego z najpopularniejszych nowofalowych zespołów wszech czasów. 10 „vaporowych” artystów wykonało 10 utworów Roberta Smitha w typowej dla tej estetyki konwencji muzycznej.

Ich odczytania kawałków The Cure często są dość radykalne i mocno odbiegają od pierwowzoru – bywają wręcz po prostu wariacjami na temat. Część muzyków postawiła na wielkie przeboje The Cure, jak „Lullaby”, „A Forest” czy „The Caterpillar”, ale niektórzy wzięli na warsztat mniej oczywiste piosenki grupy, jak „Ariel”, utwór z demówki z 1982 roku, czy też „Three” z płyty „Seventeen Seconds” i „Apart” z „Wish”.

Cały album można odsłuchać na YouTube i na Bandcamp.

„10:15 Virtual Nights. A Tribute To The Cure” - tracklista:

  1. Pictures of the Hologram View [Finlii Remake]
  2. Le Jardin Perché [Chungking Mansions Remake]
  3. A Forest [バーチャルボーイA t s u Remake]
  4. Moon [自決 9 6 Remix]
  5. flower goth [m a l i b l u e : ( Remake]
  6. LULLABY [haircuts for men R E M A D E VERSION]
  7. THE HOLY HOUR [KöSHRiMP REMAKE]
  8. THREE [S0ViET NiTEKLUB тушёнка VERSiON ]
  9. Ariel (TVVIN_PINEZ_M4LL Remix)
  10. The Caterpillar (Flicker Mix) [MindSpring Memories - Rebirth edit]
Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.