05.01.2016 17:57

Jak brzmi „We Are The Champions” bez muzyki?

Hymn zwycięzców w nietypowej wersji? Posłuchajcie, jak prezentuje się słynny utwór z samym wokalem Freddiego!

Jak brzmi „We Are The Champions” bez muzyki?
foto: GLOBE PRODUCTIONS/Album/EAST NEWS

W chwilach triumfu chyba każdy zwycięzca zaczyna wyśpiewywać słowa jednego z najpopularniejszych utworów brytyjskiego zespołu. Śpiewać każdy może, ale Królowa jest tylko jedna i to właśnie jej wychodzi to najlepiej.

Czasami warto wsłuchać się w kawałek i rozłożyć go na części pierwsze, by odkryć jak bardzo złożoną i dopracowaną w najmniejszym detalu jest ta kompozycja. „We Are The Champions” został skomponowany przez Freddiego Mercury'ego i szybko stał się hymnem, który po dziś dzień wybrzmiewa w momentach zwycięstwa. Niektórzy krytycy zarzucali Queen, że cenią się za wysoko, tworząc tak bardzo „nieskromny” utwór. Muzycy nic sobie z tego nie robili, a czas pokazał, że mieli rację, bowiem kompozycja żyje własnym życiem.

Twórczość Queen wyróżnia się chociażby wokalem Mercury'ego - jego skala obejmowała trzy i pół oktawy. W momencie, gdy oddzielimy głos od aranżacji, można usłyszeć wszelkie jego „smaczki”.

Ciekawi, jak brzmi Mercury bez charakterystycznych riffów Briana Maya, pianina i sekcji rytmicznej? Posłuchajcie, jak prezentuje się sam wokal Freddiego Mercury'ego w utworze „We Are The Champions”:

Kompozycja, która powstała, by publiczność w czasie koncertów mogła wykonywać go razem z Queen, ukazała się na albumie „News of the World” z 1977 roku. Na tym krążku pojawił się również inny „stadionowy” przebój, mianowicie „We Will Rock You”.

W 2015 roku przypadła rocznica 40-lecia ukazania się „Bohemian Rhapsody” pochodzącego z albumu „A Night at the Opera”. Z tej okazji Queen opublikował album „A Night At The Odeon - Hammersmith 1975” oraz w ramach Black Friday wydał singiel z tym kawałkiem. Kompozycja doczekała się wielu interpretacji, m.in. w wersji English National Ballet czy Adama Lamberta, który ją sparodiował wraz z Alanem Carrem.

Jak oceniacie wokalne możliwości Freddiego Mercury'ego?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Queen Freddie Mercury