26.02.2016 13:51

Jak brzmi gitara z betonu?

Brian Epley przygotował naprawdę nietypowy instrument. Zobaczcie w akcji niezniszczalną gitarę... z betonu.

Jak brzmi gitara z betonu?
foto: kadr z wideo

Zastanawialiście się kiedyś, z czego mogłaby być wykonana najbardziej absurdalna gitara na świecie? Mieliśmy już instrument wykonany z pudełka na cygara, ktoś pokusił się o zbudowanie go z klocków Lego, a kartonowym dziełem zachwycał się sam Chester Bennington z Linkin Park.

Trzeba jednak przyznać, że wszystkie te konstrukcje charakteryzują się dość słabą wytrzymałością. Tekturowe gitary można łatwo pogiąć i porwać, klocki Lego też nie są najtrwalszym materiałem i można je łatwo rozłożyć. Co powinien wybrać muzyk, któremu zależy przede wszystkim na niezniszczalności jego instrumentu? Prosta sprawa: gitarę z betonu.

Zaraz, jak to, ale czy taki wynalazek ma w ogóle prawo grać?! Brian Epley przekona Was, że jak najbardziej - i wcale nie brzmi tak najgorzej. Jedynym problemem może być jej transport. Instrument waży ponad 30 kilo, więc nie wyobrażamy sobie za bardzo wywijania na nim energetycznych solówek w trakcie koncertów.

Sprawdźcie ją w akcji:

Jak doszło do powstania betonowej gitary? Tak jak w przypadku większości genialnych wynalazków, zaważył o tym przypadek.

"

Któregoś dnia zostało mi trochę zbędnego cementu w robocie. Kładłem go akurat na ziemi, żeby stworzyć chodnik z pojedynczych kamieni. I wyszedł mi kształt gitary - był ze dwa razy większy, miał 30 kilo! Zaniosłem go do domu i rozmyślałem, gdzie go postawię i wtedy mnie olśniło. "

W ten sposób cementowy kształt przerodził się w pełnoprawny instrument, który szybko stał się lokalną atrakcją. Każdy chciał wypróbować na własnej skórze unikatowe, betonowe brzmienie. Wszystko za sprawą tego, że baza gitary składa się z jednej części, a beton jest gęściejszy od drewna.

"

Podłączyliśmy ją do prądu i wtedy doszedłem do wniosku, że utrzymanie na niej jednego dźwięku to nic. Wydobywa się z niej w pełni naturalne brzmienie. Sprawdza się tak samo dobrze jak każdy inny instrument. "

Jak Wam się podoba betonowa gitara?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele