25.07.2016 13:24

Jak brzmi metalowa kaczka dziwaczka?

Pamiętacie ten wierszyk, którym nauczyciele katowali nas w szkole? Posłuchajcie teraz, co byłoby gdyby kaczkę opętały złe duchy...

Jak brzmi metalowa kaczka dziwaczka?
foto: kadr z wideo

Wierszyk Jana Brzechwy wiele osób kojarzy nie tylko z więzienia dla dzieci (czytaj szkoły), ale również z piosenką z filmu „Akademia Pana Kleksa” z 1984 roku. Obraz oczywiście jest adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule.

Dziwak Pan Kleks miał swoją szkołę, w której uczył tylko chłopców z imionami zaczynającymi się na A. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy Adaś Niezgódka wstępuje do akademii.

W jednej ze scen pojawia się utwór, w którym uczniowie śpiewają o dziwnej kaczce. Stwór czesze włosy wykałaczką, znosi jajka na twardo i ma czub z kokardą. Jak nic tę kaczkę opętał szatan, tylko Brzechwa nie chciał straszyć dzieci.

Nic zatem dziwnego, że numer doczekał się metalowego coveru. W takiej wersji nie jest to już grzeczna piosenka dla bachorów:

Jak widać z pewnych rzeczy się nie wyrasta. Choć opowieść o dziwnej kaczce może się teraz wydawać nieciekawa dla doświadczonego dorosłego, to jednak nostalgia pozostaje. Kto bowiem nie chciałby choć na moment cofnąć się w czasie i być tym niesfornym bachorem, który robił to, co mu się podobało?

Za metalowy cover utworu o kaczce odpowiedzialny jest Mike Kostrzyński, który na swoim koncie ma również ciężką wersję Akademii pana Kleksa.

Muzycy mają słabość do utworów, które kojarzą się z dzieciństwem, jak chociażby z bajek Disneya. Zresztą same małe urwisy uwielbiają mocne granie i zakładają rockowe oraz metalowe dziecięce zespoły. Aż strach pomyśleć, co z nich wyrośnie!

Jak oceniacie metalową kaczkę dziwaczkę?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele