Jak brzmi screaming bez emocji?

Jakub Gańko
23.11.2015 11:17
Jak brzmi screaming bez emocji? Fot. kadr z wideo

Wydawałoby się, że krzyk jest zawsze efektem skrajnych odczuć. To dosadny sposób na ich wyrażanie w chwilach przerażenia czy irytacji. A jednak Jared Dines pokazał, że można krzyczeć... bez emocji.

Darcie ryja w kapeli metalowej to wbrew pozorom nie taka prosta sztuka. Trzeba mieć nie tylko potężne struny głosowe, lecz także co nieco wiedzieć o ich wykorzystaniu. Są przecież różne typy ekstremalnych metalowych wokali: growl, death growl, screaming...

Rockowy YouTuber Jared Dines - wspomagany przez Austina Dickeya - zaproponował teraz nową szkołę: emotionless screaming, czyli metalowe wokale kompletnie bez emocji. Sprawdźcie jak typowe dla cięższych brzmień techniki wokalne prezentują się w wykonaniu zupełnie pozbawionym uczuć.

Warto zwrócić uwagę na utwór Dinesa i Dickeya także ze względu na jego wyjątkowy przekaz. Nie tylko jego forma jest niecodzienna - również słowa mają dość szczególny charakter. Z tekstu utworu dowiemy się m.in. jak ocalić zęby dzieci w Halloween, choć są tu też bardziej kontrowersyjne fragmenty.

YouTuberzy nawołują m.in. do bojkotu sieci Starbucks, udostępniania tekstów o kaczkach i gęsiach czy kolekcjonowania indywidualnie nazywanych insektów. Dobrze, że kawałek nie powstał w Polsce - szczególnie zachęcanie do śmieszków z kaczek mogłoby się skończyć bardzo źle.

Przekonajcie się sami, czy umielibyście uprawiać emotionless screaming przez dwie i pół minuty, nie zdradzając przy tym cienia emocji:

A kiedy już nauczycie się odpowiednio śpiewać, polecamy poradniki Jareda odnośnie gitarowych solówek i „breakdownów”. Warto też liznąć trochę historii metalcore'u i deathcore'u.

Jak Wam się podoba emotionless screaming?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.