Jak brzmi utwór Jimiego Hendrixa zagrany na starożytnym koreańskim instrumencie?

Jakub Gańko
22.02.2016 12:18
Jak brzmi utwór Jimiego Hendrixa zagrany na starożytnym koreańskim instrumencie? Fot. kadr z wideo

YouTuberka Luna wykonała słynny utwór „Voodoo Child (Slight Return)” na gayageum. Posłuchajcie jak brzmi w tej niecodziennej wersji.

„Voodoo Child (Slight Return)” (nie mylić z jego piętnastominutowym pierwowzorem „Voodoo Chile”) to jeden z najsłynniejszych utworów Jimiego Hendrixa. Przez ponad 45 lat od premiery doczekał się niezliczonych coverów, m.in. w wykonaniu Gary'ego Moore'a, Yngwiego Malmsteena czy Steviego Raya Vaughana (gitarzysta otrzymał za swoje nagranie nominację do Grammy).

Co jakiś czas zdarzają się bardziej egzotyczne wersje - właśnie mamy do czynienia z jedną z nich. YouTuberka Luna pochodzi z Korei Południowej i wyjątkowo upodobała sobie instrument zwany gayageum. To rodzaj tradycyjnej koreańskiej cytry, pochodzący jeszcze z VI wieku, choć znajdowano już jego fragmenty datowane na I w. p.n.e.

Luna nie wykonuje na nim jednak tradycyjnej, koreańskiej muzyki, a znane i lubiane współczesne przeboje. Nie brakuje wśród nich klasyków rocka. Do swoich aranżacji dołącza brzmienia gitar, basu i perkusji. Z racji tego, że gayageum było zaprojektowane z myślą o niewielkich pomieszczeniach, jego dźwięki są bardzo ciche, jednak YouTuberka potrafi zadbać, by brzmiał w takim połączeniu należycie.

Musiałam zwiększyć głośność, wypracować własne brzmienie i utrzymywać poziom dźwięku. Granie nowoczesnej muzyki na tradycyjnym instrumencie to niełatwe zadanie. Przebyłam już długą drogę od samego początku, ale wciąż mam przed sobą dużo pracy.

„Voodoo Child (Slight Return)” w wykonaniu Koreanki obejrzycie poniżej:

Przez ostatnie sześć lat YouTuberka zbudowała niemały katalog coverów na gayageum. W swoim repertuarze ma też m.in. „Back in Black” AC/DC czy „Creep” Radiohead. Instrumentalistka złożyła też hołd Davidowi Bowiemu, wykonując jego „Space Oddity”.

Jeśli to dla Was za mało, zobaczcie też szlagier Hendrixa w wykonaniu jednorękiego gitarzysty. Z azjatyckich kuriozów możemy Wam też pokazać pewną Japonkę, która oddała cześć polskiemu zespołowi blackmetalowemu Furia w wyjątkowo specyficzny sposób...

Jak Wam się podoba Hendrix zagrany na gayageum?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.