22.02.2016 12:18

Jak brzmi utwór Jimiego Hendrixa zagrany na starożytnym koreańskim instrumencie?

YouTuberka Luna wykonała słynny utwór „Voodoo Child (Slight Return)” na gayageum. Posłuchajcie jak brzmi w tej niecodziennej wersji.

Jak brzmi utwór Jimiego Hendrixa zagrany na starożytnym koreańskim instrumencie?
foto: kadr z wideo

„Voodoo Child (Slight Return)” (nie mylić z jego piętnastominutowym pierwowzorem „Voodoo Chile”) to jeden z najsłynniejszych utworów Jimiego Hendrixa. Przez ponad 45 lat od premiery doczekał się niezliczonych coverów, m.in. w wykonaniu Gary'ego Moore'a, Yngwiego Malmsteena czy Steviego Raya Vaughana (gitarzysta otrzymał za swoje nagranie nominację do Grammy).

Co jakiś czas zdarzają się bardziej egzotyczne wersje - właśnie mamy do czynienia z jedną z nich. YouTuberka Luna pochodzi z Korei Południowej i wyjątkowo upodobała sobie instrument zwany gayageum. To rodzaj tradycyjnej koreańskiej cytry, pochodzący jeszcze z VI wieku, choć znajdowano już jego fragmenty datowane na I w. p.n.e.

Luna nie wykonuje na nim jednak tradycyjnej, koreańskiej muzyki, a znane i lubiane współczesne przeboje. Nie brakuje wśród nich klasyków rocka. Do swoich aranżacji dołącza brzmienia gitar, basu i perkusji. Z racji tego, że gayageum było zaprojektowane z myślą o niewielkich pomieszczeniach, jego dźwięki są bardzo ciche, jednak YouTuberka potrafi zadbać, by brzmiał w takim połączeniu należycie.

"

Musiałam zwiększyć głośność, wypracować własne brzmienie i utrzymywać poziom dźwięku. Granie nowoczesnej muzyki na tradycyjnym instrumencie to niełatwe zadanie. Przebyłam już długą drogę od samego początku, ale wciąż mam przed sobą dużo pracy. "

„Voodoo Child (Slight Return)” w wykonaniu Koreanki obejrzycie poniżej:

Przez ostatnie sześć lat YouTuberka zbudowała niemały katalog coverów na gayageum. W swoim repertuarze ma też m.in. „Back in Black” AC/DC czy „Creep” Radiohead. Instrumentalistka złożyła też hołd Davidowi Bowiemu, wykonując jego „Space Oddity”.

Jeśli to dla Was za mało, zobaczcie też szlagier Hendrixa w wykonaniu jednorękiego gitarzysty. Z azjatyckich kuriozów możemy Wam też pokazać pewną Japonkę, która oddała cześć polskiemu zespołowi blackmetalowemu Furia w wyjątkowo specyficzny sposób...

Jak Wam się podoba Hendrix zagrany na gayageum?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Jimi Hendrix