04.03.2016 14:42

Jak brzmi utwór Pink Floyd zagrany przez Żydów?

Posłuchajcie jak żydowscy muzycy uliczni wykonują „Wish You Were Here” z płyty z 1975 roku.

Jak brzmi utwór Pink Floyd zagrany przez Żydów?
foto: kadr z wideo

Pospolici grajkowie uliczni potrafią naprawdę zadziwić swoim doborem repertuaru. Wystarczy przejść się po mieście - na pewno sami spotkaliście w życiu muzyków tego typu, wykonujących zupełnie niespodziewane utwory. Część z nich okazuje się być naprawdę uzdolnionymi muzykami, którzy mają do przekazania o wiele więcej niż kolejną odtwórczą wersję „Zawsze tam, gdzie ty” Lady Pank.

W tym przypadku mamy jednak dla Was nie tylko kawałek na poziomie, ale i muzyków, których raczej nie spotkacie na swojej ulicy. Dwóch ortodoksyjnych Żydów w swoim pełnym rynsztunku - z jarmułką i pejsami - wzięło na warsztat jedną z najsłynniejszych kompozycji Davida Gilmoura i Rogera Watersa. Mimo że ich wykonanie nie odbiega zbytnio od oryginału, trzeba przyznać, że to dość ciekawy widok.

Na wideo można zresztą wyraźnie zaobserwować, że muzycy zauroczyli zebraną publikę i nie mają większych problemów ze zbieraniem drobnych. Nie ma się co dziwić, mężczyźni wczuli się w kawałek i śpiewają go z pełnym przejęciem. Ciężko orzec, czy śpiewali go ku pamięci Syda Barretta.

Oceńcie ich wykonanie sami:

Twórczość Pink Floyd cieszy się niesłabnącą popularnością i kolejne pokolenia muzyków z chęcią sięgają po jego utwory, by zaprezentować je we własnej interpretacji. Dla przykładu Pearl Jam scoverował „Interstellar Overdrive”, a Billy Corgan i Tom Morello wzięli na warsztat „Comfortably Numb”. „Wish You Were Here” zagrał już też Dream Theater.

Jeśli zainteresował Was związek Żydów z muzyką rockową i metalową, to ostrzegamy, że to grubszy temat. Klezmerska kapela Dobranotch przerobiła na żydowską modłę przebój Rammsteina „Du Hast”. Niegdyś przekonywaliśmy Was też o istnieniu całego gatunku muzycznego jak Żyd Metal.

Jak Wam się podoba „Wish You Were Here” w wykonaniu żydowskich muzyków?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele