09.02.2016 16:33

Jak brzmi utwór metalowy z samych flażoletów?

Rob Scallon nie ustaje w zdobywaniu kolejnych metalowych osiągnięć. Tym razem obrał sobie za cel... flażolety.

Jak brzmi utwór metalowy z samych flażoletów?
foto: kadr z wideo

Gitarzystom nie trzeba tłumaczyć, o co chodzi - pozostałym należą się dwa słowa wyjaśnienia. Flażolety (po angielsku: pinch harmonics) polegają na uderzaniu w strunę, jednocześnie ją tłumiąc poprzez przykładanie przez chwilę palca w punkcie węzłowym. Dalej nie wiecie, o co chodzi? To posłuchajcie dowolnego kawałka Zakka Wylde'a.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia tej kompozycji był komentarz na YouTubie, w którym jeden z widzów wyzwał Scallona, by stworzył utwór składający się z samych flażoletów. Muzyk wyszedł z założenia, że flażolety stanowią zawsze najlepszą część riffu - po co więc grać cokolwiek innego? Okazało się, że da radę i w ten sposób.

A może po prostu pomogła mu gitara. YouTuber zagrał w końcu na swoim własnym modelu 8-strunowego Chapmana. Scallon zaprezentował go w trakcie targów NAMM 2016. Zależało mu na instrumencie, który będzie się nadawał zarówno do djentu, jak i melodyjnych partii. Cel chyba został osiągnięty.

Wideo, w którym Scallon gra same flażolety, obejrzycie poniżej:

Jest też wersja dla bardziej odważnych - odpalacie ją na własną odpowiedzialność:

Wspomniany mistrz flażoletów, Zakk Wylde, docenił wymierzone w jego stronę „heheszki” i... udostępnił wideo na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Brawa za poczucie humoru i dystans, Zakk!

Mało? Zobaczcie jak Rob Scallon sprawdził się w roli Jana Sebastiana Bacha (ten niestety nie miał możliwości udostępnienia go na Facebooku). Jeśli mało Wam metalowych dziwactw YouTubera, obejrzyjcie jak gra metal na jednym progu, na wszystkich progach i od 14. progu.

Flażolety dają radę?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Rob Scallon