04.05.2018 17:22

Jak brzmi żydowski heavy metal w wykonaniu rabina?

Rabin postanowił śpiewająco opowiedzieć o historii Żydów. Co więcej zaangażował społeczność żydowską do stworzenia zabawnego teledysku. Sprawdźcie, jak wypadł ten klip. 

Żydowski metal
foto: kadr z wideo

Yoshi Zweibach jest naczelnym rabinem w Wise School w Kalifornii i lubi mocne dźwięki. 48-latek zachęcił zatem uczniów i nauczycieli żydowskiej szkoły do tego, żeby założyć peruki, pomalować twarze niczym Kiss i chwycić za gitary - wszystko z myślą o teledysku do piosenki „Am Yisrael Chai. They Tried to Kill Us, We Survived, Let’s Rock”.

Rabin zaprosił do współpracy również perkusistę Kenny'ego Aronoffa, który grał u boku Johna Mellencampa. Zweibach pomyślał, że sam utwór nie wystarczy i warto nagrać żartobliwy teledysk, żeby ludzie zwrócili uwagę na piosenkę.. i rzeczywiście miał rację. Żydowska społeczność mocno zaangażowała się w projekt.

Żydowski heavy metal

Utwór Rabina opowiada o niełatwej historii żydowskiej ludności, która musiała niejednokrotnie walczyć o przetrwanie. Posłuchajcie tego utworu:

Nie jest to pierwszy taki przypadek, gdy żydowska społeczność wzięła się za metal. Warto wspomnieć również o przeróbce „Du hast” grupy Rammstein przez kapelę klezmerów. Zespół Dobranotch z Sankt Petersburga zadbał nawet o przekład tekstu na język jidysz.  

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele