22.07.2016 10:55

Jak brzmią znane solówki gitarowe w innych utworach?

Eminem z solem z „Another Brick in the Wall”? Jimi Hendrix w utworze Alice in Chains? Posłuchajcie charakterystycznych solówek w zupełnie innych kawałkach.

Jak brzmią znane solówki gitarowe w innych utworach?
foto: kadr z wideo

Rock i metal to takie gatunki muzyczne, gdzie dobra solówka może zaważyć na całym kawałku. Chyba każdy miłośnik takiej muzyki ma swoje ulubione momenty gitarowe, które potrafiłby zanucić obudzony w środku nocy, a w skrajnych przypadkach - trenował wiele razy na tapczanie w klasycznym stylu gitary powietrznej. Teraz przyszła pora sprawdzić ulubione solówki w zupełnie nowych kontekstach.

YouTuber Steve Terreberry zdecydował się na krok, który niektórzy miłośnicy gitarowego grania mogą postrzegać jako herezję, nie sposób jednak odmówić mu oryginalności. Muzyk wziął rozpoznawalne solówki ze znanych kawałków i wplótł je w zupełnie inne utwory. Idea takiej zamiany solówek bliska jest popularnym mashupom i pozwoliła sprawdzić doskonale znane dźwięki w nowych okolicznościach.

I tak „We're Not Gonna Take It” Twisted Sister zostało połączone z „Don't Stop Believin'” Journey, a słynny „Thunderstruck” AC/DC z „Panamą” Van Halen. W „Man in the Box” Alice in Chains słyszymy solówkę Jimiego Hendrixa z „Purple Haze”, z kolei solo z „Dani California” Red Hot Chili Peppers naturalnie wpleciono w „No More Tears” Ozzy'ego Osbourne'a.

To wszystko jednak jeszcze da się jakoś zmieścić w wyobraźni przeciętnego miłośnika rocka. Najbardziej kontrowersyjnie wypadło połączenie kultowego „Cemetery Gates” Pantery z... „Misery Business” Paramore. Potraficie sobie wyobrazić śp. Dimebaga Darrella na jednej scenie z Hayley Williams? Jeszcze większe emocje wzbudzać może użycie legendarnej, gilmourowskiej solówki z „Another Brick in the Wall” w... „Lose Yourself” Eminema.

Posłuchajcie tego na własne uszy:

Jeśli jesteście otwarci na takie eksperymenty, sprawdźcie też twórczość Jareda Dinesa. YouTuber przedstawiał m.in. 10 metalowych riffów w podkręconej wersji i popowe przeboje w metalowej wersji. Obniżył też strój 10 klasycznych riffów oraz łączył klasyczny rock z metalową perkusją.

Które połączenie spodobało Wam się najbardziej?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele