23.03.2017 14:42

Jak brzmiałby Death, gdyby grał retro elektronikę w stylu Perturbatora?

Mroczny retro wave zamiast death metalu? Przekonajcie się, że ta wersja nie brzmi wcale tak źle!

Jak brzmiałby Death, gdyby grał retro elektronikę w stylu Perturbatora?

Synthwave - zwany też retro wave'em - to jedno z ciekawszych zjawisk na scenie elektronicznej ostatnich lat. Polega ono przede wszystkim na nawiązywaniu do tradycji lat osiemdziesiątych: kultowych wówczas filmów akcji z kaset VHS i seriali w stylu „Policjantów z Miami”. W swoim asortymencie ma zarówno lekkie, rozmarzone kompozycje rodem z wspomnianego Miami, jak i prawdziwie demoniczny dark synth.

Gwiazdami tego ostatniego nurtu są tacy wykonawcy jak Perturbator czy Carpenter Brut. Choć obaj opierają swoją muzykę na syntezatorowych brzmieniach, otwarcie nawiązują do metalowej estetyki i wykorzystują satanistyczną symbolikę, jak pentagramy, odwrócone krzyże i krwawe rytuały. Już sam ten fakt czyni ich twórczość ciekawostką godną uwagi miłośników cięższych brzmień.

A do tego dochodzi jeszcze fakt, że ich utwory tak naprawdę często wcale nie odbiegają od metalowego łojenia - po prostu wykorzystują odmienne instrumentarium. Nie wierzycie? Oto najlepsza okazja, by się o tym przekonać. Niejaki Cybercorpse nagrał cover utworu „Evil Dead” z debiutanckiego krążka Death, „Scream Bloody Gore” z 1987 roku.

Płyta ta często uznawana jest za pierwszą prawdziwie deathmetalową produkcję w historii metalu i jako taka, otaczana jest niemałym kultem. Nie ma więc wątpliwości, że przekładanie jej brzmienia na syntezatorowe instrumentarium to czyn ze wszech miar kontrowersyjny. Naszym zdaniem jednak w takiej wersji brzmi całkiem intrygująco.

Przekonajcie się sami:

Jeśli spodobało Wam się takie podejście do twórczości Death, proponujemy zapoznać się z innymi muzykami z kręgu mrocznej retro elektroniki: Gosta, Dana Terminusa, Dance with the Dead czy Dynatrona. Wspomnianego Perturbatora będziecie mogli zobaczyć już 11 kwietnia 2017 roku w warszawskiej Progresji, a także 8 czerwca 2017 we wrocławskim klubie Pralnia oraz dzień później w gdańskim B90.

Jak Wam się podoba takie podejście do utworu Death?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele