23.05.2018 11:25

Jak chrześcijanie reagują na utwory Behemotha?

Twórczość zespołu Nergala i pozasceniczne działania lidera bulwersują wiele osób wierzących. Dwoje chrześcijańskich youtuberów sprawdziło, czy rzeczywiście taki diabeł straszny.

Jak chrześcijanie reagują na utwory Behemotha?
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, kadr z wideo

Zespół Behemoth nigdy nie ukrywał swojego stosunku do religii, szczególnie katolicyzmu. Już same tytuły utworów zespołu, w rodzaju „Christians To The Lions” pokazują, że Nergal jest wobec niego bardzo krytyczny i nie waha się wypowiadać opinii niewygodnych, czy wręcz bolesnych dla jego wyznawców.

Teksty Behemotha często nawiązują do satanizmu ateistycznego, który wbrew obiegowej opinii nie jest kultem diabła, a jedynie systemem filozoficznym, odrzucającym tradycyjną moralność religijną i w centrum stawiającym potrzeby jednostki. Zespół wykorzystuje jednak tradycyjnie kojarzoną z satanizmem ikonografię, dzięki czemu muzycy jawią się wielu chrześcijanom jako prawdziwe bestie z piekła rodem.

Ale czy słusznie? Czy naprawdę wierzący chrześcijanie powinni się obawiać Behemotha i trzymać się od niego jak najdalej? Sprawdzili to chrześcijańscy youtuberzy z kanału VinAnd Sori.

Vin i Sori przeanalizowali teksty kilku utworów Behemotha. Podeszli do sprawy bez ideologicznych uprzedzeń – sprawdźcie, jak je ocenili w swoich wideo:

„O Father O Satan O Sun”

„Ora Pro Nobis Lucifer”

„Blow Your Trumpets Gabriel”, część 1 i 2

Czy chrześcijanin powinien słuchać metalu?

Przeprowadziliśmy sondę, w której zapytaliśmy Was, czy wierzący chrześcijanin powinien słuchać metalu głoszącego antyreligijne treści. Sprawdźcie, jaki werdykt wydali Czytelnicy Antyradio.pl!

Behemoth – kiedy nowa płyta?

Behemoth pracuje nad swoim nowym albumem studyjnym. Następca „The Satanist” z 2014 ma ukazać się jesienią 2018 i być, według słów Nergala, „jak zabójcza broń”. Najnowszym wydawnictwem gdańskiej grupy jest DVD/CD „Messe Noire”, które ukazało się 13 kwietnia 2018.

Maciej Koprowicz
Tagi: Behemoth Adam Nergal Darski