20.02.2018 15:51

Jak dobrze znasz teledysk do „Smells Like Teen Spirit” Nirvany? [QUIZ]

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to 17 kwietnia 1991 był pamiętnym dniem, który zapisał się w historii muzyki. Tego dnia Nirvana po raz pierwszy wykonała na żywo utwór „Smells Like Teen Spirit”, a z tej okazji przypominamy klip, od którego zaczęła się wielka kariera legendy grunge’u.

Jak dobrze znasz teledysk do „Smells Like Teen Spirit” Nirvany? [QUIZ]
foto: kadr z wideo

Nirvana nie od razu stała się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych świata. I początkowo niewiele wskazywało, że tak się stanie. Przełomem był dopiero pewien teledysk, który okazał się jednym z najważniejszych klipów w historii muzyki i zdecydowanie najważniejszym muzycznym wideo lat 90. XX wieku.

Zespół powstał w 1987 roku w Aberdeen w stanie Waszyngton z inicjatywy Kurta Cobaina i Krista Novoselica. Niebawem zdobył lokalną sławę i uznanie w środowisku alternatywnego rocka, skupionym wokół wytwórni Sub Pop.

Pierwszy album Nirvany, „Bleach” z 1989 roku nie sprzedawał się zbyt dobrze, ale zwrócił uwagę mainstreamowych mediów i dużych wytwórni muzycznych. Po tym, jak Nirvana rozstała się z Sub Pop, trafiła pod skrzydła David Geffen Company, wydawcy Sonic Youth – zespół Kurta rekomendowała wytwórni zaprzyjaźniona z nim basistka Kim Gordon.

Geffen uwierzył w zespół i jego nowy materiał, który złożył się na album „Nevermind”, który do sklepów trafił 24 września 1991. Liczono na to, że Cobain i spółka będą w stanie powtórzyć komercyjny sukces Sonic Youth. Ale w dobie MTV nie dało się tego osiągnąć bez dobrego teledysku.

Obrazek zrealizowano do singla „Smells Like Teen Spirit”. Pomysł był prosty – Kurt, Chris i nowy bębniarz Dave Grohl wcielili się w szkolny zespół, przygrywający uczniom na sali gimnastycznej. Klip był spełnieniem skrytych marzeń każdego nastolatka – uczniowie przejmują kontrolę nad szkołą i robią totalną rozpierduchę. Niech żyje anarchia!

Taki teledysk musiał być przebojem – tym bardziej, że towarzyszył naprawdę genialnej piosence. „Smells Like Teen Spirit”, zarówno jeśli chodzi o utwór, jak i o klip, zdefiniował tak zwaną „generację X” – pokolenie młodych outsiderów, zbuntowanych przeciw autorytetom, konsumpcji i komercji. Dzięki „Smells” Nirvana z undergroundowego wykonawcy z amerykańskiej prowincji stała się najważniejszym zespołem rocka lat 90.

To dobra okazja, by przypomnieć sobie najważniejszy utwór zespołu – i najważniejszy teledysk, który po 27 latach od premiery nadal prezentuje się świetnie i po prostu ponadczasowo. Obrazek do sztandarowego kawałka z „Nevermind” oglądaliście na pewno dziesiątki razy – sprawdźcie, jak dobrze go pamiętacie!

Jak dobrze znasz teledysk do „Smells Like Teen Spirit” Nirvany?

Rozwiąż QUIZ
Jak dobrze znasz teledysk do „Smells Like Teen Spirit” Nirvany?
Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Nirvana Kurt Cobain