30.01.2017 11:59

Jak muzyka wpływa na odczuwany smak piwa?

Gdy dowiesz się, jakie brzmienia wpływają na postrzeganie smaku złotego trunku, zaczniesz się zastanawiać, po jaką muzykę trzeba sięgnąć w momencie, gdy otwierasz swój ulubiony alkohol.

Jak muzyka wpływa na odczuwany smak piwa?
foto: materiały prasowe

Muzyka ma wpływ na wiele aspektów życiowych - może motywować, wyciskać łzy, albo stanowić tło w czasie pracy. Co więcej naukowcy wykryli, że rodzaj muzyki wpływa na to, jak postrzegasz smak piwa. Jeśli zatem lubisz gorycz to powinieneś sięgnąć po płytę Barry'ego White'a.

Powód jest prosty - badacze wykryli, że słuchając niskich brzmień czujemy więcej goryczy. Natomiast przy wysokich dźwiękach np. pianina czy fletu piwo wydaje się nam słodsze. Badania zatem mogą doprowadzić do tego, że w przyszłości w sklepie znajdziemy piwa z dołączonym soundtrackiem właśnie po to, żeby wzmocnić odczuwanie smaku.

Pomysł na takie eksperymenty nie jest wcale nowy. Ponad 50 lat temu psycholog Kristian Holt-Hansen zorganizował eksperyment polegający na tym, że badani pijąc piwo Carlsberg musieli połączyć smak z tonem. Tych badań jednak nie potraktowano jednak wtedy poważnie, ale temat powrócił w XXI wieku, gdy rozwój techniki poszedł na tyle do przodu, że dane zjawisko można odpowiednio zbadać, a wyniki eksperymentu szybko wprowadzić w życie.

foto: materiały prasowe

Belgijski doktorant Felipe Reinoso Carvalho postanowił wziąć pod lupę tę sprawę. W 2016 roku przeprowadził badanie polegające na tym, że przepytywani pijąc piwo musieli określić jego smak bez słuchania muzyki. Następnie podawano im do skosztowania dokładnie to samo piwo, o czym badani nie wiedzieli, przy czym tym razem puszczano podkład muzyczny.

W konsekwencji różnie odbierano smak trunku w zależności od słyszanych dźwięków - wysokie dźwięki skutkowały wrażeniem słodszego smaku, zaś niskie tony wywoływały większe uczucie goryczy, które postrzegano jako wskaźnik mocniejszego alkoholu.

Przeprowadzono również drugi test, podczas którego badanym podano różne piwa i za pomocą odpowiedniego sprzętu poproszono o dopasowanie konkretnego tonu do trunku. W efekcie znowu potwierdzono wcześniej wspomnianą zależność wysokości tonów i postrzeganie smaku piwa.

Badacze chcą zatem wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Możliwe, że wszystkie bodźce mieszają się razem w jedną nadrzędną wiadomość, która dostarcza nam wrażenie odczuwania smaku. Takie przypuszczenia pojawiły się także podczas innego badania Carvalho, w którym poproszono o pomoc kapelę The Editors. Eksperyment pokazał, że jeśli słuchaczom podobała się muzyka kapeli w czasie picia piwa, to uważali to doświadczenie za pozytywne i miało to wpływ na smak piwa postrzegany jako słodszy.

Naukowiec uważa, że warto pochylić się nad tym zagadnieniem, aby zmienić tradycyjne rozumowanie związane z tym, jak pracują nasze zmysły i tym samym otworzyć się na technologię oddziałującą na kilka zmysłów jednocześnie.

Do tego jednak czasu warto w spokoju sięgnąć po zimne piwo i ulubioną płytę - spożywanie złotego trunku już nigdy nie będzie takie samo.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele