04.11.2014 10:18

Jak słyszą nas kosmici?

Dawno temu ktoś wpadł na pomysł poinformowania naszych kosmicznych sąsiadów o tym co słychać na Ziemi. Sprawdźcie jakie utwory wybrała NASA żeby skomunikować się z obcymi!

Jak słyszą nas kosmici?
foto: materiały prasowe

Powróćmy do lat 70. XX wieku. W 1977 roku agencja rządu Stanów Zjednoczonych postanowiła zaprezentować ziemską twórczość naszym kosmicznym sąsiadom. Za pomocą sondy Voyager 1 wysłano w przestrzeń Złotą Płytę, zawierającą muzykę i dźwięki najlepiej reprezentujące naszą planetę. Przynajmniej według pracowników NASA...

Kosmiczna symfonia zarejestrowana na 12-calowym miedzianym krążku pokrytym złotem obejmuje 115 zdjęć i rysunków Ziemi, muzykę, pozdrowienia w 55-ciu językach, w tym po polsku („Witajcie, istoty z zaświatów!"), a nawet odgłosy ziemskiej przyrody i cywilizacji, uznane za najlepszy środek komunikacji z obcymi. Kosmici najprawdopodobniej „zmagają się z takimi samymi problemami jak my – prawami fizyki, chemii i astronomii”. To słowa szefa projektu, słynnego astronoma – Carla Sagana, który dodał:

"

Największe zainteresowanie w mieszkańcach spoza Ziemi może wywołać właśnie muzyka, mowa i nasze zwyczaje. "

Jakie utwory znalazły się na „Golden Record”?

Płyta głównie składa się z muzyki klasycznej i ludowej z dodatkiem trzech utworów reprezentujących tak zwaną kulturę zachodnią tamtych czasów: „Johnny B. Goode” Chucka Berry’ego, „Melancholy Blues” Louisa Armstronga i standard bluesowy - „Dark Was the Night”. Część muzyczna, czyli „soundtrack Ziemi” liczy 90 minut.

Posłuchajcie jak od 37 lat brzmimy według obcych!

Na okładce płyty znajdują się obrazkowe instrukcje objaśniające zasady odtwarzania nagranego na niej dźwięku, a także schemat wskazujący miejsce naszej planety w kosmosie.

Jakie kawałki Wy wysłalibyście, żeby jak najlepiej zaprezentować naszą planetę przed ufoludkami? Myślicie, że w kosmosie mają gramofony?

Magda Słomka
Tagi: Duperele