31.03.2017 15:37

Jak synestezja pozwala malować niesamowite obrazy do ulubionych piosenek?

Jeśli nigdy nie rozumieliście, na czym polega to zjawisko, ta artystka pokaże Wam to na własne oczy.

Jak synestezja pozwala malować niesamowite obrazy do ulubionych piosenek?
foto: kadr z wideo

Zawsze marzyliście o mocy superbohatera? Jeśli jesteście synestetykami, w pewien sposób można tak zakwalifikować Waszą umiejętność. Ścisłe powiązanie jednego zmysłu z innym może i brzmi nudno na papierze, ale gdy zobaczycie jego efekty, prędko zmienicie swoje nastawienie do niego.

No dobra, ale w ogóle czym jest właściwie ta cała synestezja? Najlepiej wyjaśniła to sama bohaterka naszego artykułu, artystka Melissa McCracken. Swoją pełną szalonych kolorów sztukę tworzy właśnie pod wpływem tego „schorzenia”. Jego naturę tłumaczy zaś w następujący sposób:

"

Synestezja to neurologiczna przypadłość, w której mózg się po prostu myli, więc na konkretny czynnik reaguje w inny sposób niż powinien. W moim przypadku chodzi o słuchanie muzyki, które w mojej głowie jest przetwarzane na widzenie kolorów. "

Znanymi synestetykami byli m.in. Vladimir Nabokov, Wassily Kandinsky i Franciszek Liszt, a z bliższych nam rejonów: Eddie Van Halen, Stevie Wonder czy słynny kompozytor muzyki filmowej Hans Zimmer. Wielu z nich korzystało z tej umiejętności przy tworzeniu swojej sztuki - podobnie jak Melissa.

"

Zaczęłam malować przy muzyce, ponieważ miałam już dość tłumaczenia tyle razy, na czym polega synestezja. Gdy opisujesz to słowami, ludziom zawsze wydaje się to niezrozumiałe, pomyślałam więc, że najlepiej będzie przelać to na płótno. I tak zawsze byłam artystką, a w taki sposób znacznie prościej było to zrozumieć innym. "

Jeśli Wy też mieliście problemy ze zrozumieniem naszych opisów i przytoczonej definicji, pora byście zobaczyli dzieła Melissy na własne oczy. Artystka przyznała, że lubi malować do muzyki Radiohead i Steviego Raya Vaughna, a w poniższym nagraniu maluje przy utworze „Superstition” wspomnianego Steviego Wondera.

Oto krótkie wideo, które najlepiej Wam wyjaśni, czym jest synestezja:

Jeśli malowanie nie jest Waszą mocną stroną, możecie przynajmniej... pokolorować przy muzyce swoich ulubionych muzyków. To również popularna metoda na odstresowanie w ostatnich latach. Swoje kolorowanki wydali m.in. Jack White, David Bowie oraz basista Killing Joke.

A Ty chciałbyś mieć synestezję?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele