Jak wygląda okładka „Nevermind” odtworzona po 25 latach?

Aleksandra Degórska
26.09.2016 09:59
Jak wygląda okładka „Nevermind” odtworzona po 25 latach? Fot. materiały prasowe; Caryca Pejnta

Dziecko ze zdjęcia zdobiącego płytę ma teraz 25 lat i postanowiło uczcić okrągłą rocznicę ukazania się legendarnego krążka...

24 września 1991 roku, czyli dokładnie 25 lat temu, świat oszalał na punkcie płyty „Nevermind”. Był to również znaczący moment dla całego grunge'u, bowiem popularność Nirvany spowodowała, że oczy wszystkich zwróciły się w stronę Seattle. Singiel „Smells Like Teen Spirit” stał się hymnem całego pokolenia i przez wielu jest uważany na przebój wszech czasów.

Siłą rzeczy również okładka płyty Nirvany stała się legendarna. W 1991 roku fotograf Kirk Weddle poprosił rodziców małego wówczas Spencera Eldena o pozwolenie wykonania zdjęcia dziecku na potrzeby okładki mało znanemu zespołowi. Fotografię zrobiono w bardzo krótkim czasie, zaś rodzice otrzymali 200 dolarów zapłaty. Grafika przedstawia niemowlę pływające w basenie, zaś później do fotografii dodano zdjęcie haka z dolarem.

25-latek postanowił uczcić okrągłą rocznicę ukazania się albumu odtwarzając jego okładkę. Tym razem za aparat chwycił John Chapple, który za sesję również zapłacił 200 dolarów.

Zobaczcie, jak prezentują się te zdjęcia:

Elden chciał pozować nago, aby w pełni odtworzyć zdjęcie, jednak Chapple na to się nie zgodził. Choć Spencer oczywiście nie kojarzy sesji zdjęciowej, która miała miejsce w 1991 roku, to jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak legendarna jest to obecnie fotografia:

Ta rocznica coś dla mnie znaczy. Ciekawe, że zajęło to nam 5 minut, gdy miałem 4 miesiące i zdjęcie stało się legendarne. To fajne i jednocześnie dziwne, że jestem częścią tego, co jest tak istotne, a nawet tego nie pamiętam.

„Nevermind” oczywiście wspiął się na szczyty list przebojów. Billy Corgan nadal pamięta moment, gdy Butch Vig, producent albumu Nirvany jak również debiutanckiej płyty Smashing Pumpkins, dowiedział się o tym, że wyprodukował album zajmujący 1. miejsce na liście Billboardu:

Vig wyglądał jak ktoś, kto obudził się w dziwnym śnie. Nie mógł uwierzyć w to, że jest producentem płyty, która jest numerem 1. na świecie. Gratulowaliśmy mu, a on zmagał się z myślami: „Co to znaczy?”.

Okładka płyty została już kilka razy odtworzona. Elden pozował również do zdjęć w związku z 10., 17. oraz 20. rocznicą ukazania się krążka.

Natomiast jeszcze w 1991 roku w ramach promocji albumu muzycy Nirvany wzięli udział w sesji fotograficznej w basenie. 200 zdjęć przeleżało w mieszkaniu Weddle'a i dopiero po 20 latach ujrzały światło dzienne.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.