01.04.2016 10:19

Jak wyglądał nowojorski koncert ku pamięci Davida Bowiego?

W Carnegie Hall wystąpił m.in. The Flaming Lips, wykonując utwór „Life on Mars?” na barkach... Chewbacki. Zobaczcie fragmenty koncertu.

Jak wyglądał nowojorski koncert ku pamięci Davida Bowiego?
foto: kadr z wideo

Początkowo występ miał być kolejną częścią w serii organizowanych co roku przez Michaela Dorfa hołdów znanym artystom. W poprzednich latach podobne imprezy poświęcano już twórczości Bruce'a Springsteena, Boba Dylana, Eltona Johna czy REM. Jednak po śmierci Davida Bowiego koncert w Carnegie Hall nabrał zupełnie innego wydźwięku...

Pamięć o muzyku postanowili uhonorować m.in. The Flaming Lips, Pixies Debbie Harry i Cat Power. Bilety na występ rozeszły się w błyskawicznym tempie, a ich ceny na wtórnym rynku sięgały 3 tysięcy dolarów. W związku z tym organizatorzy postanowili rozciągnąć imprezę na dwa dni - oprócz 31 marca 2016 roku, dzień później na scenie pojawią się m.in. Blondie, Michael Stipe i Mumford & Sons. Z występu w ostatniej chwili zrezygnował The Roots. Dochód z biletów przeznaczono na cele charytatywne.

W wydarzeniu czynny udział wzięli wieloletni współpracownik i producent Bowiego, Tony Visconti, a także perkusista Woody Woodmansey, który grał na albumach „The Man Who Sold the World”, „Hunky Dory”, „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” oraz „Aladdin Sane”. Niemal wszystkie utwory, które weszły do repertuaru koncertu, pochodziły z lat 70. - nielicznymi wyjątkami były „Let’s Dance” w wykonaniu Ann Wilson, „Cactus” i „Ashes To Ashes” zaśpiewane przez dawnego wokalistę REM, Michaela Stipe'a razem z Karen Elson.

Na uwagę zasługuje również utwór „Life on Mars?”. Zespół The Flaming Lips wzniósł glamrockową estetykę na zupełnie nowy poziom, dzięki pewnej kudłatej postaci z „Gwiezdnych wojen”...

Z kolei Pixies zaprezentowali swój własny kawałek „Cactus”. David Bowie nagrał jego cover na płycie „Heathen” z 2002 roku.

Poniżej możecie obejrzeć więcej fragmentów tego wyjątkowego wieczoru.

Setlista:

 1. Cyndi Lauper – „Suffragette City”
 2. HoLY HoLY – „Width of a Circle”
 3. Robyn Hitchcock – „Soul Love”
 4. Laurie Anderson – „Always Crashing In The Same Car”
 5. Eugene Hurtz (Gogol Bordello) – „Breaking Glass”
 6. Debbie Harry – „Starman”
 7. Joseph Arthur – „The Man Who Sold The World”
 8. The Mountain Goats – „Word On A Wing”
 9. J Mascis & Sean Lennon – „Quicksand”
 10. Bettye LaVette – It Ain’t Easy”
 11. Perry Farrell – „Rebel Rebel”
 12. Cat Power – „Five Years”
 13. Ann Wilson – „Let’s Dance”
 14. Michael Stipe & Karen Olsen – „Ashes to Ashes”
 15. Pixies – „Cactus”
 16. Rickie Lee Jones – „All The Young Dudes”
 17. Jakob Dylan – „Heroes”
 18. The Flaming Lips – „Life On Mars?”
 19. The New York City Children’s Choir and the Carnegie Hall audience – „Space Oddity”

Po śmierci Davida Bowiego wielu artystów postanowiło złożyć mu hołd, nagrywając covery jego utworów. Do tego grona zaliczają się m.in. Marilyn Manson czy jego dawny przyjaciel, Iggy Pop.

Jaki jest Wasz ulubiony utwór Davida Bowiego?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News David Bowie