12.12.2017 14:11

Jakich utworów najczęściej słucha się w okresie Bożego Narodzenia na świecie?

Sprawdźcie, które hity w świątecznym klimacie cieszą się największą popularnością. Coś dla siebie znajdą też fani starego, dobrego rocka.

Jakich utworów najczęściej słucha się w okresie Bożego Narodzenia na świecie?
foto: materiały prasowe

Jak bezbłędnie rozpoznać, że zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia? Na śnieg nie zawsze można w grudniu liczyć. Mikołaje na sklepowych półkach? W niektórych supermarketach zalegają już od września. Niezawodnym zwiastunem świąt są za to piosenki o tematyce bożonarodzeniowej, które w grudniu każdego roku zaczynają przejmować anteny stacji radiowych.

Wśród „kristmasowych” przebojów od lat króluje kilka żelaznych pozycji, bez których współczesny konsument popkultury z trudem może wyobrazić sobie święta. Przypomnijmy sobie 5 najpopularniejszych piosenek świątecznych – wśród nich jest także reprezentant rocka!

Mariah Carey, „All I Want For Chistmas Is You” 

Chyba nie ma takiej osoby, która nie potrafiłaby zanucić tego słodkiego przeboju sprzed 23 lat (!). Szczególnie przysłużyły się temu centra handlowe. Przez dwie dekady był najczęściej odtwarzanym w okresie świątecznym utworem w galeriach. Dopiero w 2016 roku stracił pierwszeństwo na rzecz wersji słynnej piosenki Paula McCartneya, „Wonderful Christmastime” w wersji The Shins. Nieśmiertelny hit Mariah według szacunków zarobił już ponad 50 milionów dolarów! Dodatkowym źródłem zysków są prawa licencyjne, które w ciągu roku sięgają 345 tysięcy baksów. 

Wham!, „Last Christmas”

Dla wielu fanów muzyki święta 2016 roku były smutne, ponieważ okazały się naprawdę ostatnimi świętami z Georgem Michaelem. Autor jednego z najsłynniejszych bożonarodzeniowych przebojów zmarł 25 grudnia 2016 roku… Ale z pewnością w tym roku usłyszymy „Last Christmas” równie często, jak w poprzednich latach. Coroczny zysk z utworu pochodzącego z 1984 roku szacuje się na 301 tysięcy dolarów. Niezapomniany teledysk wyświetlono na YouTube 227 milionów razy. Płytę z tym utworem sprzedano w Wielkiej Brytanii w nakładzie 2 milionów kopii, 750 tysięcy w USA i 500 tysięcy w Niemczech. Choć trudno w to uwierzyć, najsłynniejsze dokonanie Wham! nigdy nie dotarło do pierwszego miejsca brytyjskiej listy przebojów – w 1984 roku zatrzymał je inny świąteczny hit, „Do They Know It’s Christmas?” Band Aid.

Bing Crosby, „White Christmas”

Tym, czym dla Anglii jest „Last Christmas”, dla Ameryki jest „White Christmas”. Skomponowana przez Irvinga Berlina piosenka sławę zyskała dzięki filmowi „Gospoda świąteczna” z 1942 roku, w którym wykonał ją Bing Crosby w duecie z Marthą Mears. Nagrodzona Oscarem piosenka cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że przez równe 20 lat nie schodziła z listy przebojów Billboardu! Singiel sprzedano w przeszło 100 milionach egzemplarzy.

Chris Rea, „Driving Home For Christmas”

Powroty do domu na czas świąt nie należą do najłatwiejszych – chyba każdy kierowca zetknął się w tym okresie z korkami. Właśnie uliczny korek zainspirował Chrisa Reę do napisania jednego z największych świątecznych przebojów. Co ciekawe, hitem został dopiero po latach – pierwotnie wydano go w 1986 roku, ale światową popularność zyskał kilkanaście lat później.

Slade, „Merry Xmas Everybody”

To bez wątpienia największy świąteczny hit rockowy. I jeden z największych przebojów wszech czasów – według badań PRS For Music, słyszało ją około 42% populacji świata! Co ciekawe, powstała w 1973 roku w zaledwie 5 dni. Glamrockowcy ze Slade cieszyli się wtedy tak ogromną popularnością, że jeszcze przed nagraniem dostali przeszło milion zamówień na singiel, a po premierze sprzedano 350 tysięcy jego kopii. Według gazety „Daily Telegraph” jest najlepiej zarabiającą piosenką świąteczną – Noddy Holder i spółka zyskali na niej ponad 500 tysięcy funtów!

Który świąteczny hit lubicie najbardziej?

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele