29.11.2015 12:04

James Hetfield: Porażka filmu „Through The Never” dużo nas nauczyła

Spektakularna klapa filmu „Metallica: Through The Never” była sporym ciosem dla zespołu – jego lider opowiedział, czego go nauczyło to doświadczenie.

James Hetfield: Porażka filmu „Through The Never” dużo nas nauczyła
foto: Alberto Cabello, CC-BY-2.0

Film opowiada historię młodego członka ekipy koncertowej Metalliki, który otrzymuje zadanie odebrania pewnej przesyłki. Z pozoru prosta sprawa staje się dla niego dużym wyzwaniem. Reżyserią zajął się Nimrod Antal, a główną rolę zagrał Dane DeHaan. Całe przedsięwzięcie było dużym wyzwaniem dla zespołu – muzycy zainwestowali w projekt sporą sumę pieniędzy, która niestety się nie zwróciła.

W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów wokalista grupy, James Hetfield, opowiedział o tym, czym dla zespołu był „Metallica: Through The Never” i jak muzycy zareagowali na daleki od oczekiwanego odbiór filmu przez publikę:

"

To dla nas słodko-gorzkie doświadczenie. Włożyliśmy w to mnóstwo pieniędzy, czasu i wysiłku. Początkowo sądziliśmy, że udało nam się stworzyć coś naprawdę dobrego i unikatowego, jednak skończyło się rozczarowaniem. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy zrozumieją koncept – to nie była ani relacja z koncertu, ani film akcji. To było coś pomiędzy. "

Porażka komercyjna całego przedsięwzięcia spowodowała, że muzycy zrozumieli, jak funkcjonuje biznes filmowy i jakie mechanizmy decydują w Hollywood o sukcesie bądź klapie:

"

Przemysł rozrywkowy, a zwłaszcza filmowy działa w ten sposób, że o powodzeniu dwóch lat ciężkiej pracy decyduje jeden dzień – ten, w którym odbywa się premiera. W piątkowy wieczór już wiadomo, jak film poradzi sobie w box office. Nasi agenci powiedzieli – a ja się z tym zgadzam – że w Hollywood decyduje percepcja. Jeśli ktoś napisze na Twitterze, że obraz jest świetny i ta opinia się rozejdzie, to to bardzo pomaga. Sporo ludzi nie chodzi do kina, bo kieruje się opiniami innych. Ja tego nie rozumiem. "

Wyprodukowanie filmu kosztowało 20 milionów dolarów, z których zwróciło się jedynie niespełna 3,5 miliona. Ta porażka spowodowała, że sami muzycy stracili mnóstwo pieniędzy. Hetfield wspomina, jak zareagował na te wieści:

"

Na początku byłem po prostu wściekły. Obwiniałem wszystkich – dystrybutora, reżysera, producentów i cały Hollywood. Gdy ochłonąłem, zdałem sobie sprawę z tego, że podjęliśmy ogromne ryzyko. Może powinniśmy lepiej to przemyśleć – jedną z rzeczy, jakie zrobiliśmy, było wybudowanie sceny za 5 milionów dolarów! Zrozumieliśmy, że to nasza wina. Dostaliśmy nauczkę i wyciągneliśmy wnioski – nigdy więcej nie zrobimy czegoś takiego. "

Film „Metallica: Through The Never” promowany był następującym trailerem:

Wszyscy fani grupy z niecierpliwością czekają na następcę wydanej w 2008 roku płyty „Death Magnetic”. Być może już niebawem usłyszymy nowy materiał zespołu – pod koniec października 2015 roku Metallica udostępniła pierwsze dźwięki z nadchodzącego albumu.

Oglądaliście „Metallica: Through The Never”?

Michał Miernik
Tagi: Rock News Metallica James Hetfield