10.12.2015 14:35

James Hetfield: Straciliśmy miliony na naszym festiwalu

Metallica dwukrotnie była inicjatorem zorganizowania festiwalu Orion Music + More. Wokalista grupy do tej pory rozpamiętuje straty finansowe wynikające z organizacji wydarzenia. Czy żałuje?

James Hetfield: Straciliśmy miliony na naszym festiwalu
foto: ons.pl

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2012 roku w Atlantic City. Rok później festiwal przeniósł się do Detroit, gdzie uczestniczyło w nim około 40 tysięcy osób, a na scenie można było zobaczyć między innymi Red Hot Chili Peppers, Deftones, Rise Against i oczywiście Metallikę.

Mimo że minęły dwa lata od ostatniej edycji wydarzenia, James Hetfield nadal żywo je wspomina.

"

Cieszę się, że zorganizowaliśmy Orion. Te dwa festiwale były dla nas zabawą. Zespoły występowały przed publicznością, głównie naszymi fanami, i taka była idea tego przedsięwzięcia. Nadal byśmy to robili, ale straciliśmy miliony dolarów przez dwie edycje. Biznes to gra. Dlaczego miałbyś robić coś, co cię niszczy i zatrzymuje cię przed pójściem do przodu? "

James nie ukrywa, że sama organizacja festiwalu była świetną zabawą dla muzyków, ale także dawała zatrudnienie wielu osobom oraz przyczyniła się do pomocy dwóm miastom, w których odbywały się imprezy. Mimo pozytywnych stron przedsięwzięcia, zespół nie zdecyduje się na wskrzeszenie festiwalu.

Dlaczego Orion Music + More okazał się jedną wielką finansową klapą?

"

Może było to zbyt ryzykowne. I zbyt szerokie. Gdyby był to bardziej metalowy festiwal, naprawdę ciężki, to może? (...) Nie wiem w jaki sposób festiwale rozrastają się do wielkich rozmiarów. Czy jeśli impreza zostanie ogłoszona jako hipisowska, to przyjdą na nią sami hipisi? Jesli deathmetalowa, to sami deathmetalowcy? "

Hetfield ma jednak swoje podejrzenie co do tego, dlaczego Orion nie osiągnął sukcesu. Okazuje się, że winna temu wszystkiemu może być po prostu... Metallica.

"

Kto wie? Może to przez naszą nazwę. „Och, to ich festiwal. Nie mam ochoty w nim uczestniczyć”. Nie mam pojęcia! Nasza nazwa ma zbyt duże znaczenie? "

Muzyk rozważał też, czy przypadkiem publiczność nie oburzyła się, że na festiwalu organizowanym przez Metallikę grają tak „niemetalowe” zespoły jak na przykład Red Hot Chili Peppers... Z całego wywodu Hetfield wyciągnął jednak solidny wniosek...

"

Próby zadowolenia wszystkich nie wychodzą nigdy. Nigdy. "

Wokalista ma pretensje do ludzi, którzy wykazują się brakiem tolerancji i jawnie pokazują obrzydzenie kimś, kto jest inny niż oni sami.

"

Zamiast zebrać się w jednym miejscu jak wielka rodzina, wykluczają siebie nawzajem. „Mój Boże, nie chcę spotkać i spędzać czasu z bandą tłustych metalowców, wszami, headbangingiem i ich robalami, które wplątują się w moje włosy! Nie będę dzielił toalety z tym gościem!”. Może chodzi o to. Nie wiem. "

To może Wy wiecie? :)

Magda Słomka
Tagi: Rock News Metallica James Hetfield